Deník N

Notes: Vládní snaha omezit svobodu slova, nejasné statisíce pro XTV a báječná síť českých knihoven

Enko. Foto: Deník N
Enko. Foto: Deník N

Pondělní přehled toho nejzajímavějšího z Deníku N připravila Jana Ciglerová.

Ukazuje se, že šetření na předsednictví České republiky v Evropské unii se možná líbí Andreji Babišovi, ale už s ním tolik nesouhlasí sociální demokraté, jejichž ministr zahraničí Tomáš Petříček bude mít díky svému resortu k Evropě nejblíž. Janu Tvrdoňovi a Báře Janákové v článku Skype nás nezachrání, pověst Česka je v sázce řekl, že úspory nejsou na místě, protože tím uškodíme pověsti České republiky. Z minulých zkušeností víme, že pro úsporu stovek milionů je dobré prověřit například ozvučení akcí.

Když se novináři nebo veřejnost chtějí od úředníků dozvědět něco, co jim oni odmítají říct, použijí na to paragraf 106, a pokud to nejsou informace tajné, musí jim je dotyčný sdělit. To se ale nelíbí politikům a sociální demokrat Hamáček si Báře Janákové a Janu Moláčkovi postěžoval, že lidé někdy svými žádostmi paralyzují úřady. A tak navrhl, aby úředníci měli nově možnost odpověď lidem odmítnout. Snaha vlády omezit přístup k informacím je ale podle Oldřicha Kužílka, autora původního návrhu, v předvečer třicátého výročí oslav pádu nedemokratického režimu krutým žertem.

Politici do médií potřebují, ale rádi by kontrolovali, jak je ta média budou prezentovat. To jim svobodná média neumožňují, a tak si najdou ta, která uplatí. Jedním z nich je i internetová televize XTV, u níž za rozhovory a reportáže platila kancelář prezidenta, a dnes Jan Moláček zjistil, že 400 tisíc korun jí poskytla i městská část Prahy 10. Videa za statisíce ovšem nejdou dohledat. Je pozoruhodné, že tváří právě takové televize je moderátor veřejnoprávního rozhlasu Xaver Veselý, a je otázkou, kdo má na jeho působnosti v Českém rozhlase zájem.

Národ se dneska rozloučil s významnou a statečnou ženou. Pohřeb herečky a disidentky Vlasty Chramostové nafotil Ludvík Hradilek. „Zemřít ve dvaadevadesáti není tragédie, odejít s rovným charakterem je hodné oslavy,“ poznamenává náš oblíbený fotograf v úvodu své galerie.

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Kdo by byl po celý den unavený z těžkých zpráv, ať domácích, či zahraničních, zejména kolem Turecka, může si přece jen jednu ryze českou věc pochválit. Jsou to české knihovny, jejichž síť je nejhustší v Evropě a které zejména v malých městech působí jako platformy pro kulturní setkávání občanů všeho věku i druhu. České specifikum důkladně popsala Jana Ustohalová, která do knihoven po republice zajela a napsala o nich pro vás moc pěknou reportáž.

A kdo už dneska všechno, co chtěl, přečetl, může si ještě poslechnout příjemný hlas Filipa Titlbacha v podcastu Studio N, který s Terezou Mynářovou mluvil o tom, jaký vliv mají přátelské vazby na výkon pracovního kolektivu. Jinými slovy, je dobře, když pracujete se svými kamarády? Já totiž ano, a tak mě trochu vyděsilo, že to není vždycky jen výhra. K rozhovoru ho inspiroval Terezin článek Kamarádství v práci pomáhá i škodí z minulého týdne.

Co vás zítra čeká v tištěném Deníku N?

  • Každý gambler má dnes svou hernu v kapse, říká terapeut Josef Šedivý
  • Babiš má poslancům vysvětlit, o čem jednal s Erdoganem
  • Kurdové, vyhnanci ve své „vlastní zemi“
  • Existenciální loučení Davida Bowieho v muzikálu Lazarus
  • Děkan ke kauze Home Credit: Je správné si od bohatého vzít víc
  • Velšská vášeň pro ragby: Národ věří ve vítězství na světovém šampionátu

Zaujalo nás

Až doteď jsme jezdili nezkolaudovaným tunelem Blanka, ale tomu radní Adam Scheinherr udělal dnes po čtyřech letech provozu tunelu rázný konec. Z toho, že bude moct začít plánovat další část okruhu, měl na svém Twitteru vyloženě radost.

Místostarosta Prahy 10 Filip Humplík, který před časem vedl stranu ODS v Praze, dnes náhle rezignoval na svoji funkci. „Z vážných zdravotních důvodů,“ uvedl na svém Facebooku jako důvod a vyjádření podpory i od politických protivníků svědčí o tom, že to je vážné. Filipovi Humplíkovi i my přejeme brzké uzdravení a hodně sil.

A na závěr jednu gratulaci. Redakce časopisu Respekt bude mít ve vedení svého domácího oddělení ženu. Je jí renomovaná novinářka Silvie Lauder. Oběma gratulujeme – Respektu k výtečné volbě, Silvii k nové zodpovědnosti a čtenářům týdeníku k novým čtenářským zážitkům.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější