Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč potřebujeme liberální demokracii, ne demokracii bez přívlastků, po níž volá Zeman a další

Odmítáním liberální demokracie ve skutečnosti jen relativizujeme ochranu lidských práv a svobod a mechanismy kontroly státní moci. Foto: Unsplash
Odmítáním liberální demokracie ve skutečnosti jen relativizujeme ochranu lidských práv a svobod a mechanismy kontroly státní moci. Foto: Unsplash

Komentář Lukáše Hendrycha: V české politice i společnosti se v posledních letech stále častěji setkáváme se zpochybňováním liberální demokracie. Kritika nezaznívá jen z okrajů politického spektra, kde bychom ji mohli očekávat, ale mnohdy přímo od vysokých ústavních činitelů. Oblíbila si ji mimo jiné hlava státu a její okolí, někteří vysoce postavení představitelé tradičních politických stran, místopředsedové Poslanecké sněmovny, ale třeba i zástupce ombudsmanky.

Tvrdí, že liberální demokracie naší společnosti škodí, jelikož dává příliš velký prostor menšinám, které podporují například klimatický aktivismus, neziskovky, migraci, feminismus a gender, ohrožují tradiční rodinu a tradiční hodnoty atd. atd. Liberalismus podle nich demokracii jako takovou ohrožuje, protože naslouchá menšinovým názorům na úkor těch většinových. V některých kruzích pak jde kritika liberální demokracie tak daleko, že je spojována s neomarxismem, či dokonce s fašismem.

Znalost takových pojmů ze strany těch, kteří je používají, nechme pro tuto chvíli stranou a zaměřme se raději na to, proč je odmítání liberální demokracie nebezpečné a její současné vnímání tak pokřivené. A je nutno i mít na paměti, že se zdaleka nejedná jen o fenomén české politiky. Stačí se podívat do nedalekého Maďarska. Pro Viktora Orbána je vytvoření neliberální demokracie cílem, kterým se netají.

Ohrožení? Ne, nedílná součást

V první řadě je třeba zdůraznit, že liberálně demokratický politický systém nepředstavuje pro demokracii jako takovou ohrožení, nýbrž je její nezbytnou součástí a zároveň její ochranou. Pojmy liberální a demokracie jdou ruku v ruce. Co tedy spojení těchto slov znamená pro nás, občany? A proč bychom se útokům na tento systém měli bránit?

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější