Deník N

Spojence zneklidňuje Babišovo lavírování s Kosovem. Posílají diplomaty, připomínají staré závazky

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. Foto: ČTK

Výroky prezidenta Miloše Zemana při návštěvě Srbska znejistěly české spojence do té míry, že diplomaté začali v okolí premiéra Andreje Babiše zjišťovat, zda je reálně ve hře zrušení uznání Kosova. Aktivní v tom podle zjištění Deníku N byli američtí, britští, němečtí a francouzští diplomaté, kteří se bojí podkopání snahy o integraci balkánských zemí do západních struktur.

Ústavní činitelé dnes budou řešit, jaký postoj Česká republika zaujme ke Kosovu. Jeho uznání bylo podle prezidenta chybou, což řekl i při své zářijové návštěvě Srbska. „Pan ministr Lubomír Metnar již prohlásil, že je chyba, že bylo uznáno Kosovo, tak ten asi bude na mé straně. A jak to bude na straně druhé, to se uvidí,“ uvedl Zeman.

Jeho výroky kromě zahraničního i domácího tisku měly dopad i na českou politickou scénu. Premiér Babiš po schůzce se Zemanem prohlásil, že hodlá pozici Kosova řešit. „Pan prezident se odvolává na usnesení Sněmovny za Topolánkovy vlády, aby neuznávala Kosovo. Tohle budeme řešit na koordinační schůzce pro zahraniční politiku,“ řekl Babiš serveru Novinky.cz.

Tato reakce podle zjištění Deníku N vyvolala obavu některých spojenců. Američtí, britští, němečtí a francouzští diplomaté se začali scházet s okolím premiéra Babiše a zjišťovat,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější