Deník N

Notes: Čtyřikrát ze školních škamen a tanky na cestě divokým Kurdistánem

Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N
Koláž vydání Enka. Ilustrační foto: Deník N

Středeční monitoring webu Deníku N vyhotovil Ivan Adamovič.

Podle posledního průzkumu CVVM je nejdůvěryhodnějším politikem v Česku Václav Klaus mladší. Ta zpráva zapůsobila jako bomba, každý hned měl na věc názor. Jan Tvrdoň se spolu s politology a sociology pokouší analyzovat, co k takové raketové oblibě politika pro mnohé kontroverzního vede. Jedním z vysvětlení je, že i kontroverzní osobnost je prostě výraznější než politik uměřeného vystupování. Dalšími důvody může být i bohatý sociální kapitál a solidní pověst středoškolského učitele.

Bylo by zajímavé vědět, jak by se VK ml. srovnal s názory Michaely Řeřichové, která je propagátorkou naprosté dobrovolnosti a volnosti ve vzdělávání. Podle ní si mají děti nalézt samy k učení cestu. Z bývalé záškolačky se stala odbornice na pedagogiku.

Karlova Univerzita získala nového hlavního sponzora. Bylo by to bohulibé, kdyby jím nebyla společnost Home Credit, která ač dodržuje české zákony, bývá řazena mezi firmy takzvaně obchodující s chudobou. Kdyby se nejednalo o pouhý půlmilion ročně. A kdyby kvůli tomu univerzita nepodepsala klauzuli o tom, že nebude poškozovat pověst sponzora. Trochu moc „kdyby“ na prestižní univerzitu. Některé fakulty se již od tohoto finančního daru distancují. K tomu si můžete poslechnout i náš podcast.

A do čtvrtice školství. Být studentem v Belgii vás může stát i život. To když usilujete o členství v elitním studentském klubu a podrobíte se drsným přijímacím zkouškám. Některé končí tragicky. To by se na PORGu nestalo. Referuje Radka Smejkalová.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček odsoudil tlak čínské ambasády na pražský magistrát, který se rozhodl vypovědět bratrskou smlouvu s Pekingem. „Pro nás je důležité si 30 let od sametové revoluce připomínat, že svědomí není na prodej,“ řekla předsedkyně zastupitelského klubu Pirátů Michaela Krausová.

Ministryně spravedlnost Marie Benešová (za ANO) už řadu týdnů vede spor s žalobci kvůli připravované novele zákona o státním zastupitelství. Jedním ze sporných bodů novely je pasáž, že vedoucí státní zástupci nebudou mít možnost zastávat pozici opakovaně. Jenže nález Ústavního soudu, o který se opírá, se týká pouze soudců, doplnil mluvčí ministerstva.

Teroristický útok v německém Halle si vyžádal dvě oběti a několik zraněných. Situaci monitoruje Pavel Polák.

Zcela podle očekávání zahájilo Turecko invazi do Sýrie, aby „přineslo klid“ ke svým hranicím a vymýtilo terorismus. Svět se oprávněně obává o životy zde žijících Kurdů a invazi odsuzuje. Píše Jan Kudláček.

Pokud vám výše uvedené události přivodí depresi, zkuste rozhovor s Alenou Slobodníkovou. Trpí diagnózou ALS a lékařka jí (nahlas před celým nemocničním pokojem) předpověděla rok života, během kterého bude ztrácet vládu nad tělem. Jak v takové situaci neztratit veškeré naděje? V rozhovoru vedeném po e-mailu, protože paní Slobodníková již nemůže mluvit, to zjišťovala Eva Mošpanová.

 

Zítřejší noviny

Kromě obvyklých 16 stran šťavnatých článků najdete v Deníku N také osmistránkovou přílohu věnovanou festivalu Signal, jenž ve čtvrtek večer v Praze zahajuje čtyři dny nočních divů.

 

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější