Turecká invaze do Sýrie: pozadí Erdoganova plánu a důsledky Trumpova prohlášení

Komentář: Oznámení prezidenta Trumpa o stažení amerických vojáků ze Sýrie a de facto souhlas s tureckou invazí překvapily mnohé členy Kongresu i některé spolupracovníky v Bílém domě. Co může Erdoganův plán znamenat pro Kurdy, jaké jsou jeho souvislosti, ale i rizika pro samotné Turecko, vysvětluje Karolína Lahučká, analytička AMO.
Oznámení prezidenta Trumpa, že stahuje americké jednotky ze severovýchodu Sýrie, a tedy potvrzení možnosti turecké invaze, vyvolalo v českém, ale i světovém prostředí vlnu reakcí. Primární otázkou samozřejmě je, jak tato skutečnost ovlivní postavení Kurdů v Sýrii, potažmo v Turecku samotném.
Dalším zásadním tématem je, co turecká invaze do Sýrie, ale i postoj USA budou znamenat pro vývoj při řešení uspořádání Sýrie, budoucnost místního obyvatelstva i uprchlíků mimo Sýrii a jak se k této situaci postaví další regionální a světové mocnosti, které do vývoje v Sýrii také mluví (Rusko, EU, Írán atd.).
I was elected on getting out of these ridiculous endless wars, where our great Military functions as a policing operation to the benefit of people who don’t even like the USA. The two most unhappy countries at this move are Russia & China, because they love seeing us bogged…..
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) October 7, 2019
Prohlášením prezidenta Trumpa tak skončila diskuze, jestli někdy k další turecké invazi do Turecka dojde, a přesunula se do roviny praktické podoby a důsledků této invaze – může Turecko vytvořit svou „bezpečnou zónu“ na severovýchodě Sýrie, aniž se na území rozpoutá další válečný konflikt? A pomůže tato „bezpečná zóna“ k řešení syrské krize, nebo jen poslouží tureckým cílům, ať už jsou jakékoliv?
V září představilo Turecko plán na nárazníkové zóny bez sil YPG do hloubi 30 km od hranice. Na území by se později přestěhovala část ze třímilionové syrské diaspory. 3 mouchy 1 ranou: zbavit se migrantů, arabizace kurdského regionu, páka na Damašek. pic.twitter.com/S02h3mvdBn
— Jakub Szántó (@JakubSzanto) October 7, 2019
Současný postoj USA je samozřejmě nečekaným a zásadním zklamáním Syrských demokratických sil (SDF), jejichž součástí jsou i kurdské jednotky YPG, které byly významným spojencem USA při bojích proti samozvanému Islámskému státu.
Ať už bude další vývoj vypadat jakkoliv, je jasné, že