Deník N

Šestiprstá ruka a robotické paže propojují barokní karlínskou Invalidovnu s budoucností

Kámen, ultramarínová barva a symbol typický pro instalace iniciativy Big Light. Foto: federicodiaz.net
Kámen, ultramarínová barva a symbol typický pro instalace iniciativy Big Light. Foto: federicodiaz.net

Osm umělců spojených v iniciativě Big Light dostalo na letošním Signal festivalu prostor tvořit pro areál karlínské Invalidovny. Tři site-specific instalace pracují s minulostí a skrze symbol ruky odkazují na budoucnost a zapomínání běžného.

Big Light – Velké světlo. Co jiného by se mělo na festivalu světla objevit než skupina, která nese světlo ve svém názvu. Tři instalace, na kterých společně pracovalo osm umělců, ale nebudou pro Signal festival typické. Světla nahradí site-specific instalace, které kromě vlastní myšlenky pracují s prostorem a historií Invalidovny, ale také s roboty nebo kadidlem.

Kamenné desky s šestiprstou rukou ponesou barvy fasády bývalého vojenského lazaretu. Heraldické barvy žlutá a červená budou reprezentovat rod Strozziů, který nechal Invalidovnu v první polovině 18. století založit. Dvě barokní knihy s vojenskou tematikou z roku 1721, tedy z doby, kdy se připravovaly plány na výstavbu Invalidovny, odkazují na život císařského generála Petra Strozziho. A v nich opět šestiprstá ruka. Okolo animace s téměř čtyřmi stovkami zobrazení

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější