Deník N

Notes: Den ve stínu odchodu pěvecké legendy

Středeční dění sledoval a namixoval Jan Tvrdoň.

Zemřel Karel Gott. Tato zpráva, se kterou jako první dnes dopoledne přišla Česká televize, zcela ovládla dnešní veřejný prostor. Legendární český zpěvák podlehl nemoci v 80 letech. Jak uvedla jeho manželka Ivana, Gott zemřel ve spánku obklopen svými blízkými.

Na zprávu o úmrtí nejoblíbenějšího československého i českého umělce, jehož význam přesahoval hranice naší země, zareagovali zpěvákovi kolegové, politická reprezentace i zahraniční média. Zejména pak z těch zemí, kde si Gott vydobyl velké úspěchy i fanouškovskou základnu.

Zprávy o smrti Karla Gotta v německých médiích – Bild, Zeit, MDR, Welt, Frankfurter Allgemeine – i v rakouských – Kronen Zeitung. Koláž: Deník N

V Deníku N jsme přinesli během dne několik textů, které úmrtí Karla Gotta mapovaly. „Gott dělal, co mohl, a to i proti svému zdraví. Jenže zatímco my jsme fňukali, na Karlovi to nikdy nebylo znát. Bylo mu na umření, ale přesto šel a u druhé písničky to rozbalil takovým způsobem, že mu nikdo nevěřil, že bojoval s nemocí,“ říká v rozhovoru Jany Ciglerové Marta Kubišová. Svou vzpomínku přidala i režisérka Olga Malířová Špátová, která se zpěvákem v posledním roce spolupracovala. Zpovídala ji Renata Kalenská. No a náš německý zpravodaj Pavel Polák zase sledoval, jak na dnešní smutnou zprávu zareagovala německá média. Právě zde byl Gott velmi populární.

Kvůli zpěvákovu úmrtí se mimořádně sešla Babišova vláda, která plánuje Gottovi uspořádat státní pohřeb. Pokud s tím tedy bude souhlasit jeho rodina. Kromě toho se kabinet usnesl také na tom, že v den Mistrova pohřbu bude v zemi státní smutek. Jen pro informaci: v Československu a Česku se dodnes uspořádalo šest státních pohřbů. A to konkrétně šesti prezidentům: Masarykovi, Benešovi, Gottwaldovi, Zápotockému, Svobodovi a naposledy v roce 2011 Václavu Havlovi.

Tématu dne jsme se věnovali i v našem pravidelném podcastu: Studiu N.

O čem dalším jsme psali?

Svět se ale úmrtím Gotta nezastavil. Tak třeba ministerstvo životního prostředí spustilo dotační program, který má podpořit komunitní výsadbu stromů na veřejných prostranstvích. Celkem na tento projekt vyčlenilo 100 milionů. No a shodou okolností se dnes svého druhu komunitní výsadby stromů účastnil i premiér Babiš. Šlo o akci na počest Mahátmy Gándhího, který se narodil přesně před 150 lety. Akce se účastnil Ludvík Hradilek a přinesl z ní fotoreportáž.

Prahu už téměř rok vede koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a hnutí Praha sobě. Radniční koalice v hlavním městě si nedávno vystavila vysvědčení svých kroků, které nepřekvapivě dopadlo pro politiky velmi lichotivě. Více do hloubky se ve své analýze podíval kolega Prokop Vodrážka. „Zásadní problémy se velmi pravděpodobně nestihnou do konce volebního období vyřešit,“ píše Prokop ve svém textu.

Produkční společnost bývalého amerického prezidentského páru Baracka a Michelle Obamových poslala do světa dokument American Factory. V době, kdy čínská ekonomická síla a chuť investovat v zahraničí rostou, se na půdě jednoho amerického podniku střetávají dvě kultury se zcela odlišným pohledem na to, co je v práci důležité. Píše Eva Mošpanová.

Separatisté na Donbase slaví. Zato z Kyjeva zní hlasy o kapitulaci, o prezidentu-zrádci, o tom, že Západ prodal Ukrajinu. Co se stalo tento týden v běloruském Minsku, kde byla během dalšího kola mírových rozhovorů o konfliktu na východní Ukrajině podepsána tzv. Steinmeierova formule? Tématu se věnuje Petra Procházková.

Na co se těšit v zítřejším tištěném Enku?

  • Odchod Karla Gotta
  • IT zakázky v Praze
  • Smlouvy na ministerstvu kultury
  • Rozhovor se sociologem Buchtíkem
  • Profil demokratické prezidentské kandidátky Elisabeth Warrenové

A další dění?

Nejbohatším Čechem podle žebříčku časopisu Forbes zůstává majitel PPF Petr Kellner. Předseda vlády Babiš se propadl z druhého na čtvrté místo, předstihli jej realitní magnát Radovan Vítek a šéf skupiny KKCG Karel Komárek. Všem gratuluji.

V Řecku se stávkuje. Jak informuje Reuters, místní odboráři protestují proti návrhům konzervativní vlády na uvolnění pravidel na trhu práce. Dnešní akce ochromily veřejnou dopravu nebo provoz bank.

Hlavní město vypovídá memorandum sdíleným koloběžkám Lime. To jsou takové ty zelené divné věci, co brouzdají Prahou. Vedení města vadí, že jejich uživatelé jezdí po chodnících a ještě navíc různě „zavazí“. Čemuž asi celkem dokážu rozumět.

Psychiatr Jaroslav Matýs včera rezignoval na všechny své funkce v Psychiatrické společnosti ČLS JEP, odstoupil i z pracovní skupiny pro dětskou a dorostovou psychiatrii na ministerstvu zdravotnictví. Učinil tak po kritice svých výroků o autistických dětech v rozhovoru pro Info.cz o Gretě Thunbergové.

Po čase se opět vrací téma zálohovaného výživného. Podle vládního návrhu by ho stát mohl začít vyplácet od roku 2021. Stát by dětem neplatičů posílal soudem stanovené alimenty, nejvýš by jim ale poskytoval 15 až 25 % průměrné mzdy měsíčně podle jejich věku. Zatím nikdy tento návrh neprošel, tak uvidíme, jak si povede.

Užijte si večer třeba s písní Karla Gotta.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější