Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: oslava vítězství i hrůz v Pekingu, nové střety v Hongkongu a rozvážná jednání ve Vídni

Komunistická Čína dnes slaví sedmdesáté výročí od svého založení. To je výtečná příležitost připomenout si, proč a jak Maův režim vznikl, jak se transformoval do dnešní podoby, jak se v současné Číně žije. Zajímá vás to? Máme to.

A dále: po rakouských volbách se rýsují tři možné koalice, jednat se bude podle všeho pomalu a rozvážně. Městská část Praha 7 dosáhla neokázalého, důležitého vítězství – na chudinských ubytovnách už nemusí žít ani jedna rodina s dětmi, všechny získaly samostatné bydlení. Čeští chemici dovedou spolehlivě zlikvidovat novičok. Senátorka Elizabeth Warrenová by se mohla napřesrok stát Trumpovou vyzývatelkou, má šanci přeskočit dosavadního demokratického favorita Joea Bidena. Z práce svých kolegů, před níž se v úctě sklání, vybírá a komentuje Petr Koubský.

Příběh dne: Sedmdesát let komunistické Číny. Asijskou supervelmocí se zabýváme pravidelně a co nejdůkladněji. V těchto dnech ještě víc než jindy, protože Čína si připomíná kulaté výročí vzniku nynějšího režimu. Bylo to právě prvního října 1949, kdy Mao Ce-tung na pekingském náměstí Nebeského klidu vyhlásil ustavení Čínské lidové republiky. Tomuto tématu je u nás v Deníku N věnován celý obsáhlý seriál článků. Dnes do něj přibyly dva zásadní příspěvky. Upozornění číslo jedna: oba to jsou opravdu dlouhé texty. Upozornění číslo dvě: jestli je nedočtete, děláte chybu.

Co předcházelo nastolení Maova režimu? Dějiny Číny se na našich školách příliš nevyučují. Nevím, jak vám, ale mně se vybaví v nejistém pořadí Konfucius, Mongolové, Velká čínská zeď – a pak až přítomnost. Pokud jste na tom podobně, rozhodně si přečtěte text Magdaleny Slezákové, který je především Maovým životopisem, ale zároveň také přehlednými dějinami Číny v první polovině dvacátého století – od Sunjatsenovy republiky přes zmasakrování komunistů Čankajškem a Dlouhý pochod po čínsko-japonskou válku a konečnou porážku Kuomintangu. „Zvítězili jsme! oznámí Mao Ce-tung, sejme z hlavy čepici a zamává jí jásajícímu davu. Mnozí z těch, kdo v něm teď stojí, za tuhle chvíli bojovali celý život. Mnozí o ten život právě kvůli téhle chvíli v blízké budoucnosti přijdou.“ Poučné a skvěle napsané.

Výtečným protipólem k líčení historie je článek, který napsal Robert Barca, redaktor našich sesterských novin na Slovensku. Robert v Číně osm měsíců studoval. Nezobecňuje, nedělá moudrého, prostě předkládá své autentické zážitky. Výborné a mrazivé čtení o lidech, kteří se radují z rychle rostoucí životní úrovně, akceptují neustálý dozor, vědí, o čem nemluvit, dýchají těžce znečištěný vzduch a s nefalšovanou hrdostí přihlížejí vztyčování vlajky o státním svátku. Přestože na to musejí čekat celou noc v podchodu.

Zatímco my upozorňujeme na obecné chování čínského režimu, v Hongkongu se opět přiostřila situace. Policie střílí do demonstrantů, několik lidí je prý vážně raněných, informace je však těžké ověřit. Fotografiemi z místa i textem informují Jan Kudláček a Kristýna Macháčková.

Co dalšího u nás najdete

Odmořit prostor zasažený moderními bojovými látkami typu novičok je těžké. Podobné potíže však působí i některé insekticidy. Český tým chemiků z několika vědeckých pracovišť vyvinul látku, která tyto jedy účinně rozkládá. Funguje díky nanočásticím, které zvětšují účinný povrch, na němž reakce probíhá. O úspěchu vědeckého týmu vedeného Jiřím Henychem z Ústavu anorganické chemie AV ČR píše Adéla Skoupá.

Víte, jak vypadá zevnitř ubytovna pro nemajetné? Počet dětí, které to vědí dokonale, protože tam se svými rodiči bydlí, činí celostátně dva a půl tisíce. Městská část Praha 7 si stanovila a právě nyní splnila ojedinělý cíl: ani jedno dítě na ubytovně. Starosta Jan Čižinský k tomu využil nabídky obecních bytů, jejichž privatizaci zastupitelé včas přibrzdili. Ubytovny i radnici navštívila a reportáž napsala Jana Ciglerová.

Jednání o nové rakouské vládě se mohou protáhnout až do konce roku, říká Lore Hayeková z Univerzity v Innsbrucku. S rakouskou politoložkou hovořila Markéta Boubínová. Jisté je jen to, že ve vládě budou vítězové voleb, tedy lidovci v čele se současným kancléřem Sebastianem Kurzem. Ale s kým uzavřou koaliční dohodu, to zatím nikdo neví.

Za rakouskými parlamentními volbami se ohlížíme ještě jednou. Jan Tvrdoň ve svém článku rozebírá úspěch rakouských Zelených, kteří dosáhli téměř čtrnácti procent. Je to jejich nejlepší výsledek v historii. V jiných západoevropských zemích se Zeleným vede také dobře, v České republice však ne. Proč? Na tuto otázku najdete v článku několik odpovědí.

Senátorka Elizabeth Warrenová bude patřit k favoritům demokratických primárek. Je méně nalevo než Bernie Sanders a působí energičtěji než zatím vedoucí Joe Biden. Chce prosadit všeobecné zdravotní pojištění, což nedokázal Obama, a rozbít monopoly v Silicon Valley, o což se Obama raději ani nepokusil. Bude to ona, kdo v příštím roce změří síly s Donaldem Trumpem? Přečtěte si výborný článek Kirilla Ščeblykina, ať se dozvíte co nejvíc o dámě, jejíž jméno teď uslyšíme častěji.

Arménie je krásná země, taky je ale malá a vojensky a hospodářsky silně závislá na Rusku. Kolik samostatnosti v zahraniční i domácí politice si může dovolit? To teď přijel do Jerevanu vysvětlit ruský prezident Vladimir Putin. Premiér Nikol Pašinjan jistě poslouchá pozorně. Oč v dnešní Arménii jde, vám popíše ve svém článku Zuzana Gruberová.

Americký whistleblower Edward Snowden vydal knihu pamětí. Když jsem ji četl, doufal jsem, že mi to pomůže konečně vyřešit otázku, zda je Snowden hrdinou, nebo zrádcem; zda Západu a Americe pomohl, nebo uškodil, když odhalil nezákonné praktiky výzvědných služeb CIA a NSA. Právě tohle se z knihy Permanent Record (Trvalý záznam) však nedozvíte, tudíž na to ve svém článku neodpovídám ani já. Musím přiznat, že je to spíš naopak: když jsem knihu dočetl, shledal jsem, že mám o Snowdenovi méně jasno než předtím. Přesto ji mohu doporučit.

Historie big beatu v západních Čechách vypadá jako téma, které zaujme jen regionální pamětníky. Nicméně na tématu záleží méně než na způsobu zpracování. Když se o něčem velmi specializovaném napíše dobře a s nadhledem, pak může být dobrá kniha doslova o čemkoli. Z recenze Petra Frinty plyne, že právě takovou knihu napsal hudební novinář Radek Diestler. Jmenuje se Marshally na doraz.

Vysílá Studio N: Jana Ciglerová se mě vyptává na knihu Edwarda Snowdena.

Co si přečtete ve středečním tištěném vydání Deníku N

  • Protiruské americké sankce dopadly i na firmu sídlící v Praze. Je propojená s „Putinovým kuchařem“, ruským oligarchou Jevgenijem Prigožinem.
  • Praha pod Hřibem: co se dá o primátorovi a magistrátu říci po necelém roce vládnutí.
  • Vládní čtvrť v pražských Letňanech a další témata: rozhovor s primátorem Zdeňkem Hřibem.
  • Kyvadlo se opět vychýlilo na Východ, píše v obsáhlém komentáři Jan Moláček a má tím na mysli směřování české společnosti.
  • Rozhovor s Leonem Jakimičem, zakladatelem a majitelem liberecké sklářské firmy Lasvit, jejíž výrobky mimo jiné zdobí dubajské metro.
  • Rocův bazilišek, nepravděpodobná hrozba počítačové revoluce (a k němu civilizace chobotnic jako přídavek).
  • Dá se v Česku uživit hraním videoher? Ano, když to umíte jako T9Laky.

Zajímavosti odjinud

Z … bič neupleteš, znáte to rčení. Antropologové z americké Kent State University teď sérií skutečně obětavých pokusů prokázali, že z téhož materiálu nevyrobíš ani nůž. Pokud se ptáte, jak je to vůbec napadlo, vězte, že na to existuje odpověď; pochopitelně výstřední, ale vcelku rozumná.

Jiná skupina vědců zkoumá, proč evolučně vznikl ženský orgasmus. Odpověď je podle nich nejasná. (V týmu převládají ženy.) Podle všeho však souvisí se stimulací plodnosti. Pokusy na zvířatech jsou však nepřesvědčivé.

Dobře, tak úplně jiné téma: co když rádi hrajete ping-pong, ale přitom nesnášíte lidi? Pinkat si o zeď je nuda a všechny dosavadní simulace jsou prý nepřesvědčivé. Stolním tenistům introvertům však naštěstí přispěchal na pomoc tým matematiků z Illinoiské univerzity v Chicagu. Jejich virtuální ping-pong se hraje v prapodivném abstraktním prostoru zvaném three-torus, kde se všechno zrcadlově odráží donekonečna. Hra je velice neuspokojivá, ale je to jedno, protože se vám udělá zle dřív, než vás stihne začít nudit.

Zkřížil pudla s labradorem. A lituje toho. (Právem.)

Devátá planeta Sluneční soustavy, po níž astronomové usilovně pátrají, by ve skutečnosti mohla být malou černou dírou. Z jejích gravitačních účinků na vnější planety vyplývá, že má hmotnost pětkrát až patnáctkrát větší než Země. Odpovídalo by to černé díře velikosti tenisového míčku.

Co dělat, když pracujete s psychopatem? (Všechno si zapisovat.)

Citát pro dnešní den

„(Počítačový průmysl i tajné služby) představují pevně zakořeněné mocnosti, nikým nevolené, jež jsou pyšné na to, jak dovedou utajit své fungování. Obě věří, že mají řešení na všechno a neváhají ho jednostranně použít. A především obě věří, že tato řešení jsou z podstaty nepolitická, protože jsou založena na datech.“

– Edward Snowden: Permanent Record

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější