Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Snowdenova velká tajná hra s Rubikovou kostkou

Uvedení německého překladu knihy Permanent Record. Rubikova kostka nechybí, autor ano. Foto: ČTK
Uvedení německého překladu knihy Permanent Record. Rubikova kostka nechybí, autor ano. Foto: ČTK

Autobiografie nejznámějšího amerického whistleblowera odpovídá jen na ty otázky, ne něž autor odpovědět chtěl. Což otvírá další otázky, a ty zas další.

Bylo by zajímavé vědět, kdo očekával vydání Snowdenovy knihy Permanent Record (Trvalý záznam) s největším napětím. Jeho bývalí spolupracovníci a nadřízení v amerických tajných službách? On sám? Jeho dnešní zastánci, kteří mu pomáhají na dálku? Anebo snad jeho ruští hostitelé, pro něž je trofejí i přítěží zároveň? Ať to byl kdokoli, dělal si nejspíš zbytečné starosti. Snowdenova autobiografie, která vyšla v USA sedmnáctého září, je v mnoha ohledech zajímavá, poučná, ale není to žádná bomba, která by kohokoli ohrozila.

Vzorný americký chlapec

K Trvalému záznamu se dá přistupovat různými způsoby. Na prvním místě je otázka, do jaké míry se dá předkládaným informacím věřit. Tohle zásadní rozhodnutí si musí každý čtenář udělat sám, a autor mu to věru neusnadňuje. Druhou otázkou je přínos knihy: co se z ní vlastně dozvíme nového? Na třetím místě jsou její literární kvality. A na čtvrtém závěry, který si z ní vyvodíme.

Zkusme probrat tyto aspekty jeden po druhém. I’ll explain, napsal by Snowden: vysvětlím to.

Tuhle frázi používá často a ne náhodou. Hezky dokresluje obrázek, který se zejména v první části textu snaží vybudovat: hodný kluk, trochu naivní, počítačový nadšenec, který má ze všeho nejraději technické záležitosti. Zkoumá počítače a software, rozebírá je, chápe, vysvětluje, ale probůh, rozhodně nic nezákonného. („Dodnes jsem se nikdy neopil a nikdy nevykouřil cigaretu.“)

Tady stojí za poznámku, jak je kniha obratně napsaná – přesněji řečeno, záměrně trochu neobratně. Jako by to opravdu psal jednostranný počítačový specialista bez velkého citu pro text. Jenže zároveň je výtečně komponovaná, pracuje s několika opakujícími se motivy, vede čtenáře

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Věda

V tomto okamžiku nejčtenější