Deník N

Notes: Příliš tichá samota, Fico v gorilím bytě a na víkend už vždy jen s Kontextem N

Nová víkendová příloha Kontext N dneska vyšla poprvé a odteď už každý pátek. Foto: Deník N
Nová víkendová příloha Kontext N dneska vyšla poprvé a odteď už každý pátek. Foto: Deník N

Přehled nejzajímavějšího dění tohoto pátku v Notesu shrnuje Jana Ciglerová.

Tenhle pátek je jedním z těch dnů, kdy nevíte, čím začít dřív.

Náš kolega Filip Zajíček představil novou víkendovou přílohu Kontext a v ní hned několik fascinujících textů. Adéla Skoupá vysvětlila, proč všichni potřebujeme obnovit vztah k samotě a přestat ji považovat za něco, čemu se máme vyhýbat. Pozvěte samotu na rande, je to nejdůležitější vztah vašeho života, připomíná v článku s titulkem na hranici geniality. Kdo by si chtěl poslechnout Adélin jemný hlas i to, co o zákulisí svého zkoumání samoty zjistila, může si pustit další díl podcastu Studio N a slyšet ji v rozhovoru s Filipem Titlbachem.

Pak přišla Eliška Hradilková Bártová s dalším pokračováním svého odkrývání byznysu nejvýznamnějších českých podnikatelů. Tentokrát vyšla řada na majitele vydavatelství Economia Zdeňka Bakalu. Mluvila s jeho spolupracovníky, přáteli i s ním samotným a přinesla obsáhlý profil Dravý krejčí se slepou skvrnou, který mapuje Bakalovo podnikání a silné i slabší stránky. Je to materiál plastický a pozoruhodný – věděli jste třeba, proč přestal jezdit do Česka?

Jan Moláček vysvětluje, že i když bylo předem jasné, že Sněmovna většinově obsazená prezidentovými příznivci žalobu na Miloše Zemana neschválí, nebylo to zbytečné gesto. „Člověk má dělat, co pokládá za správné. A to i tehdy, když je jasné, že jeho osobní vzpoura nebude znamenat okamžité vítězství,“ připomíná ve vynikajícím komentáři A cos dělal ty, když prezident porušoval ústavu? a dodává, že význam iniciativy, ať už právní, či symbolický, ještě doceníme.

Na jeden pátek by to bylo i dost, jenže odpoledne spadla další klec. Investigativní reportérka slovenského Denníku N Monika Tódová zjistila, že na nahrávce korupční kauzy Gorila skutečně mluví bývalý slovenský premiér Robert Fico. To je skandál nebývalých rozměrů, protože v jednom z nejhorších porevolučních případů na Slovensku je zapletený druhý nejvýše postavený slovenský politik.

Šéfredaktor slovenského Denníku N Matúš Kostolný to ve svém komentáři Už se neschová, v gorilím bytě byl i Fico pojmenovává na rovinu: Robert Fico je ten, kdo byl v bytě ve Vazovově ulici a domlouval se tam s Haščákem z Penty, jak budou řídit Slovensko.

V takových chvílích může být snazší poslechnout Amandu Palmer, která zavítala do Česka. Na turné k desce There Will Be No Intermission se vyzpívává z vlastních potratů. Náš kulturní editor Ivan Adamovič, který na vystoupení byl a s Amandou udělal rozhovor, říká, že to je moc příjemná žena a ty svěšené koutky má jen na fotkách. Působí ale nesmlouvavě, no ne?

Ivan Adamovič na snímku s Amandou Palmer. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Co píší jinde?

Nepřestávám sledovat další vývoj ohledně možného hlasování o impeachmentu Donalda Trumpa. Teď se zdá, že jeho interakce s ukrajinským prezidentem na sobě mají mnoho ruských otisků prstů. Napadají vás takové zvláštní otázky, jako například ta, jak mohla ruská televize vědět (a odvysílat), že na inauguraci Volodymyra Zelenského nepojede nikdo z americké delegace, o den dřív, než se to vůbec dozvěděl viceprezident Mike Pence? Skvělý časový přehled toho, co, kdy, kde a kdo ve vztazích Ukrajina–USA–Rusko, přinesl Washington Post.

Je to horší než Watergate. Zatím nejlepší shrnutí toho, proč je americká situace tak vážná, jsem slyšela od slavného novináře Dana Rathera v rozhovoru pro CNN. Podle něj je současný Trumpův problém závažnější než Nixonův, a ten, jak víte, kvůli němu rezignoval. „Tehdy šlo o stejnou věc, ale nebyla do toho ještě zapletená cizí, a nadto nepřátelská mocnost,“ řekl Dan Rather.

Dan Rather, CNN

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější