Zemřel Michail Gorbačov, dvacáté století skončilo

Odchodem Michaila Sergejeviče Gorbačova se v jistém smyslu uzavírá 20. století, jehož osmou dekádu, spolu s Ronaldem Reaganem (zemřel 2004), Margaret Thatcherovou (2013), Françoisem Mitterrandem (1996) a Helmutem Kohlem (2017) zásadním způsobem utvářel.
Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.
Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.
V 91 letech zemřel bývalý generální tajemník Sovětského svazu Michail Sergejevič Gorbačov. Zemřel po dlouhé a těžké nemoci, citují ruská média moskevskou Ústřední klinickou nemocnici.
Michail Sergejevič se narodil 2. března 1931 v obci Privolnoje v Severokavkazském kraji tehdejší Ruské sovětské federativní socialistické republiky, který je dnes Stavropolským krajem Ruské federace.
Byl posledním generálním tajemníkem ÚV KSSS (1985–1991), posledním předsedou prezidia / prvním tajemníkem Nejvyššího sovětu SSSR (nejvyššího orgánu státní moci v SSSR), stejně jako prvním a jediným prezidentem SSSR (1990–1991).
Zatímco svět ho vnímal jako nejvyššího představitele sovětského státu, kteroužto pozici zastával „pouze“ v letech 1988–1991, kdy byl předsedou prezidia / prvním tajemníkem Nejvyššího sovětu a posléze prezidentem SSSR, pro jeho mocenskou pozici byla ve skutečnosti rozhodující funkce generálního tajemníka, tedy šéfa komunistické strany, jejímž v pořadí sedmým vůdcem se v březnu 1985 stal.

Tehdy mu bylo padesát čtyři let, takže už jistě nebyl mladík, ale ve společnosti ostatních činitelů tak rozhodně vypadal. Zjevná odlišnost – věková, a jak se později ukázalo, i