Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mám patnáct pravidel, jak zvýšit šanci na výhru, říká datový analytik, který pomáhá Slavii

Jedním z prvních a zároveň nejpovedenějších hráčů, které pomohl Dobiáš Slavii vytipovat, byl Kamerunec Michael Ngadeu. Foto: ČTK
Jedním z prvních a zároveň nejpovedenějších hráčů, které pomohl Dobiáš Slavii vytipovat, byl Kamerunec Michael Ngadeu. Foto: ČTK

Zásluhou Jakuba Dobiáše se v českém fotbalovém prostředí stále více prosazuje datová analýza, díky níž se podle šéfa společnosti 11Hacks mohou kluby vyhnout přešlapům na přestupovém trhu. „Slavii jsem řekl, že jim pomůžu snížit chybovost v příchodech nových hráčů. Vzbudilo to u tehdejšího trenéra Dušana Uhrina zájem,“ vzpomíná Dobiáš, jak začala jeho spolupráce s momentálně nejúspěšnějším českým fotbalovým klubem.

Jak byste vysvětlil, co dělá vaše společnost?

Všechny situace na fotbalovém hřišti, které zaznamenají kamery, jdou pomocí softwaru rozkouskovat na jednotlivé události a lze je přepsat do počítačového kódu. My si vezmeme počítačový kód a následně si pomocí matematických modelů rozpočítáme klasické statistiky, jako je bránění prostoru, vytváření šancí a podobně.

Co ty statistiky znamenají pro jednotlivé kluby a trenéry?

Jedna věc je dlouhodobá statistika, která člověku uniká. My jsme schopní se na hráče podívat, jak hrál pět sezon dozadu. Trenéři mnohdy žijí s hráči na tréninku, a díky tomu hodnotí poslední tři měsíce až rok hráče. My jsme schopní říct, že daný hráč patřil dlouhodobě mezi nejlepší v těch a těch herních aspektech. Další sekcí jsou například vizualizace hráčů pomocí získaných dat.

Jak velkou máte databázi?

Aktuálně je v databázi několik set tisíc hráčů.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Česko, Sport

V tomto okamžiku nejčtenější