Něco je špatně. O tom, kde se mají Češky cítit bezpečně, rozhodují převážně muži

Komentář Pavla Houdka: Cítit se bezpečně je jednou ze základních potřeb člověka, a proto i jedním z témat, které pravidelně hýbe veřejnou debatou. Na co se u nás zpravidla zapomíná, je to, že bezpečnost má jinou dimenzi pro ženy a pro muže.
Ženy samozřejmě nejsou žádná homogenní skupina. Mají rozličné názory, politické postoje, sociální postavení i třeba ekonomické zázemí. Přesto určité aspekty reality ve své většině vnímají jinak než muži. Můžeme se donekonečna ptát, čím je to způsobeno: jestli výchovou, faktem, že pouze ženy rodí děti a v drtivé většině o ně v dětském věku více pečují, jejich v průměru slabší fyzickou konstitucí oproti mužům… Tím ale nijak nezměníme skutečnost, že ženská zkušenost je v mnoha aspektech jiná než mužská.
Bezpečnost je jednou z oblastí, kde se odlišnost ženského pohledu projevuje velice výrazně. A čím konkrétnější, osobnější aspekty bezpečnosti máme na mysli, tím je to zřetelnější. Z mnoha výzkumů víme, že ženy se po městě pohybují výrazně jinak než muži. Pro muže je cesta městem především trasou z domova do práce (zpravidla autem) s občasnou odbočkou do posilovny nebo třeba baru, pro ženy je cestování městem zpravidla spojeno s péčí o děti a také výrazně více s veřejnou dopravou. Ženy zásadně mění způsob pohybu po městě také s nástupem noci – pohybují se jím