Deník N

Notes: Krize ústavní, krize klimatická a narozeniny Číny. K tomu si navíc dejte pozor na ráčkující houbaře na kole

Notes pro vás redaktoři a redaktorky Deníku N připravují každý všední den. Foto: Deník N
Notes pro vás redaktoři a redaktorky Deníku N připravují každý všední den. Foto: Deník N

Středeční četbu anotuje Ivan Adamovič.

U nás

„I když prezident nectí samu podstatu ústavy, není to důvod, abychom přijímali ústavní změny,“ říká předseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan. Je jedním z těch, kteří volají po projednání ústavní žaloby na prezidenta republiky v Senátu. I žaloba, která nemá šanci na úspěch, je podle něj přínosná.

USA se svým Trumpem naši zemi pěkně zrcadlí. Jana Ciglerová píše o tom, že i šéfka americké Sněmovny zahájila proces, který může vést k obžalobě a odvolání prezidenta. Uvádíme podrobnosti, jak takový proces vypadá a co je k odvolání potřeba.

Někteří odborníci opatrně hovoří o nové ekonomické krizi. Když se něčeho bojíte, je nejlepší představit si to nejhorší, co se může stát, případně i pozitivní důsledky. Tereza Mynářová to udělala a podívala se na propad z roku 2008 do roku 2010. I když to byl slušný sešup, existují profese, které na recesi vydělaly. Nebyli to jen ekonomové, kterých je v krizi zapotřebí víc, ale i dělníci.

Díky Instagramu si dnes vidí kuchaři mnohem víc navzájem pod ruce a do hrnců. Hana Michopulu nás zve na akci sdružení Zase spolu, které se snaží podporovat naopak spolupráci kuchařů různých podniků. I zahraniční zkušenosti ukazují, že spolupráce může přinést víc užitku než rivalita.

Profesor Bedřich Moldan je zakladatel naší ekologické legislativy a nestor environmentalistiky u nás. Adéla Skoupá s ním hovoří o českém přínosu životnímu prostředí. V plnění některých závazků si stojíme dobře, ale čekají nás výzvy – například utlumit tvorbu skládek odpadků. Věcný, vyvážený pohled pana Moldana tu potřebujeme.

Adéla také hovořila s klimatologem Pavlem Zahradníčkem, který se zúčastnil klimatického summitu v New Yorku. Na rozdíl od Bedřicha Moldana je například Zahradníček skeptičtější v očekávání, že naši spotřebu pokryjí obnovitelné zdroje energie. Bez uhelných, nebo dokonce jaderných elektráren se ještě nějakou dobu neobejdeme.

Když kanadská psycholožka Susan Pinkerová zkoumala, jaké jsou podmínky pro dlouhověkost, zjistila, že o několik let lidem život prodlužují bohaté sociální vazby. Ty mívají častěji ženy, proto se prý také dožívají více let. Být potřeba a být mezi svými, to je recept nejen na dlouhý, ale i spokojenější život, píše Jana Ciglerová.

Prvního října oslaví Čínská lidová republika 70. narozeniny, oznamuje Magdalena Slezáková. „Všichni pílíme za snem,“ praví jedno z oslavných čínských hesel, zatímco zbytek světa si již jako ve zlém snu připadá, když sleduje tuhnutí tamního režimu, zatímco vůdce Si Ťin-pching směřuje k neomezené moci.

Kde všude bojovaly české jednotky za druhé světové války? Některá bojiště by vás překvapila. Historik Jiří Plachý přináší podrobnosti.

 

Stroj času

Obálka zítřejšího vydání již dnes.

Titulní strana tištěného vydání ve čtvrtek 26. září 2019.

 

A co v novinách najdete:

  • Babička Čína slaví sedmdesátiny
  • Bojovali Češi proti Japoncům?
  • Tváře normalizace: Ladislav Langr – moderátor, agent, starosta
  • Bída britského politického systému
  • Jaké knihy vyjdou v říjnu

 

Jinde

Jelikož jsme se věnovali tématům spíše vážným, dovolte odjinud několik textů z nepolitického soudku.

Nový sport propuká v českých lesích – cyklohoubaření. Alespoň to hlásají Novinky.cz. Prostě: „Jedou, vidí, nedá jim to, seberou a za chvíli mají plnou tašku.“ Ne všichni cyklisté ale holdují houbaření. „Maminku s kočárkem u pražské Stromovky obtěžoval ráčkující cyklista,“ informuje iDnes.cz.

Když mají filmové hvězdy svůj chodník slávy v Hollywoodu, proč by ho tuzemské hvězdy nemohly mít v městečku Bíteš na Vysočině? Nad první hvězdou (pro Maxim Turbulenc) se prý lidé ošklíbali, teď je o místo na bítešském chodníku hvězd tlačenice, prozradily Novinky.cz.

Ve švýcarském kantonu Sankt Gallen se konal netradiční pohřeb – místní obyvatelé vystrojili smuteční průvod zdejšímu ledovci Pizol, který ztratil již 80 % své původní hmoty, se zármutkem oznamuje Aktuálně.cz.

Před 120 lety se narodil výtvarník Ondřej Sekora. Dal Čechům i světu nejen Ferdu Mravence, ale také české názvosloví pro sport rugby. Sekora byl totiž jeho zakladatelem u nás, jak se píše v prémiové sekci iDnes.cz.

Dvě tváře Ondřeje Sekory. Repro: archiv

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější