Deník N

Na poplatky pro ČT se nebude sahat, schválila si ČSSD. Debatě se nebráníme, ale budeme proti, říká Hamáček

Jan Hamáček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Jan Hamáček. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Poslanecký klub ČSSD v úterý schválil, že s koncesionářskými poplatky se hýbat nebude. Poslanci tak reagovali na prohlášení svých dvou spolustraníků Jaroslava Foldyny a Antonína Staňka, kteří navrhli, aby byli z jejich placení osvobozeni lidé s nízkými příjmy, jako jsou třeba matky samoživitelky. Předseda ČSSD Jan Hamáček nejprve oznámil, že by se diskusi na toto téma nebránil. Později řekl, že o tom budou s premiérem debatovat, ale budou proti.

Prezident Miloš Zeman dlouhodobě brojí proti České televizi a rád by zrušil koncesionářské poplatky. Jeho pravomoci ale tak daleko nesahají. Před týdnem se k němu přidal i předseda vlády Andrej Babiš. Ten serveru Parlamentní listy řekl, že by uvažoval o zrušení poplatků pro nízkopříjmové skupiny obyvatel, tedy matky samoživitelky, důchodce, zdravotně postižené a další málo majetné skupiny.

V úterý ráno pak se stejnou myšlenkou přišla pětice poslanců. Na tiskové konferenci se hned slova ujal někdejší ministr kultury a poslanec Antonín Staněk (ČSSD), který oznámil, že koncesionářské poplatky jsou asociální, protože je platí všichni bez ohledu na své příjmy. Zdůraznil také, že veřejnoprávní Česká televize není dostatečně kontrolovaná. Společně s ním vystoupil i jeho spolustraník Jaroslav Foldyna a trojice odpadlíků z řad SPD Lubomír Volný, Marian Bojko a Ivana Nevludová.

Poslanecký klub ČSSD se jejich vystoupením o pár hodin později zabýval. Jak Deníku N řekl jeho předseda Jan Chvojka, oba sociálnědemokratičtí poslanci svůj návrh s nikým nekonzultovali a dostali doporučení, aby se v budoucnu podobných akcí zdrželi. Klub pak přijal usnesení, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Hlavní

V tomto okamžiku nejčtenější