Deník N

Výročí sametové revoluce pietně i satiricky. Přehled akcí k 17. listopadu

Karnevalové masky ovládnou 17. listopadu Prahu i Rožnov pod Radhoštěm. Foto: ČTK
Karnevalové masky ovládnou 17. listopadu Prahu i Rožnov pod Radhoštěm. Foto: ČTK

Na Mezinárodní den studentstva se po celé České republice pořádá řada akcí připomínajících 29. výročí sametové revoluce. Vybrali jsme pro vás přehled akcí z metropole i regionů, které byste neměli minout.

Se sametovou revolucí je neodmyslitelně spojená pražská Národní třída, kde 17. listopadu 1989 odstartoval pád minulého režimu. Do jejího okolí je i letos soustředěná celá řada akcí, organizovaná pod názvem Korzo Národní. Od dopoledne budou na celé ulici čtyři hudební stage doplněné o výstavy a pouliční umění. Zazní národní hymna a od šesté večerní se budou lidé shromažďovat před Novou scénou Národního divadla k pietnímu aktu a průvodu se svíčkami. Pro děti je připravený program v Provozní budově Národního divadla.

Ústav pro studium totalitních režimů představí ve speciálním autobusu řadu vzdělávacích aktivit a přednášek s tematikou československých dějin. Na náměstí Václava Havla zazní úryvky z děl prvního porevolučního prezidenta. Pro ty, kteří nebudou moci být přímo v Národním divadle na předávání Cen Paměti národa, bude na piazzetu přenášen živý záznam z akce. Celý program je zveřejněn na stránkách pořadatele.

Koncert pro budoucnost začne v 16:30 na Václavském náměstí. Organizátoři akcí, jako jsou Mladí ladí jazz a Praha žije hudbou, slibují řadu hudebníků a řečníků. Večerem bude provázet Jindřich Šídlo a Iva Pazderková.

Tradičním místem setkání studentů a akademické obce je Albertov. Během letošního uctění památky studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii vystoupí rektoři českých univerzit, zazní česká, slovenská a evropská hymna. Program pokračuje přednáškami v budově děkanátu Přírodovědecké fakulty UK.

Na vyjádření protestu proti současné politické situaci v České republice bude prostor během Demonstrace a průvodu Proti lži a nenávisti na Hradčanském náměstí. Podporovatelé současného politického diskurzu budou mít prostor od 13:30 na Klárově na akci „Zapalme svíčku za slušnost v politice a na podporu Hnutí ANO“.

Ve 13:00 vyjde z Celetné ulice satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, který po zastávce na Kampě a Národní třídě skončí na náměstí Republiky. Budou se házet pukavce, zazní zahořklé proslovy a průvod oživí masky v nadživotní velikosti.

Podobně se k oslavám postavili i v Rožnově pod Radhoštěm, kam mají lidé přijít v maskách v barvách trikolory. Aby nikdo neměl výmluvu, že nesehnal masku, umístili organizátoři na své stránky dvě verze škrabošek ke stažení.

Brno

V moravské metropoli se bude vzpomínat na pohnuté události let 1939 a 1989 na náměstí Svobody. Přes den promluví Per Placák, Jiřina Šiklová, Igor Chaun a další osobnosti. Na své pohnuté osudy zavzpomínají pamětníci. Kdo by se chtěl dovědět něco o minulém režimu, tomu bude k dispozici audiovizuální výstava o letech 1948–1989. Vrcholem brněnských oslav bude lampionovým průvod, který se přesune přes brněnská pamětní místa na Kraví horu.

Plzeň

V Plzni si svobodu a demokracii, kterou přinesla sametová revoluce, připomněli už 12. listopadu. V den výročí se na třech místech – ve Schované kavárně, Univerzitní kavárně Družba a Zach’s pubu – pořádají besedy, promítání, veřejná čtení, divadlo i hudba. Náměstí Republiky ožije v sedm hodin večer Setkáním se svobodou a pro svobodu. Detailní program najdete na stránkách Festivalu svobody 2018.

Karlovy Vary

Netradičně oslaví výročí sametové revoluce v hlavním krajském městě Karlovarského kraje. Vernisáž bude mít projekt Banáni…, který si vzal za cíl seznámit studenty s událostmi 17. listopadu. Studenti se uměleckou formou vyjadřují k politickým a společenským otázkám a představují je tak široké veřejnosti. Organizátoři slibují k navození příjemné atmosféry filmové promítání i svařené víno.

Regiony

V Kutné Hoře spojí oslavy revoluce s uctěním památky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Prostor k vyjádření dostane každý, kdo večer zavítá do Děčína na akci Není nám to jedno! před kostel Povýšení sv. Kříže. Sokolovští mohou zajít na besedu, koncert nebo slampoetry do ALFA Music clubu. V Nymburce si budete moci vzít symbolickou trikoloru od místních skautů. Na Tetíně nedaleko Berouna zakončí oslavy ohňostrojem.

Tradiční průvody, piety a hudební akce se konají ve Zlíně, Ostravě, Písku, Vsetíně, Boskovicích, Klenčí pod Čerchovem, Kacanovech, Chebu a na dalších místech po celé republice. Seznam všech akcí, pořádaných k 29. výročí sametové revoluce, najdete na webových stránkách Festivalu svobody 2018.

V tomto okamžiku nejčtenější