Deník N

Notes: Když děti mají děti, když „děti“ chtějí měnit svět a jedno pozvání na rande

Pondělí bylo na stránkách Deníku N napěchované aktuálními i nadčasovějšími texty, a jelikož náš Notes nevychází o víkendu, zkusím do něj zahrnout i to, co kolegové a kolegyně napsali a zeditovali během soboty a neděle. A abych to všechno stihla napsat a vy přečíst než bude úterý, dnešní Notes bude téměř telegrafický.

U souhrnu toho, co v Deníku N o víkendu a v pondělí vyšlo, vás vítá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Na klimatickém summitu OSN dnes hovořila šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová. „Pokud selžete, nikdy vám neodpustíme,“ vzkázala v emotivním projevu. Klimatického summitu se týká také dnešní komentář Jiřího Pehe. Politici tam podle něj jen exhibují, zatímco „děti“ čím dál důrazněji žádají změnu.

Zmíněná Greta Thunbergová také často zdůrazňuje, jak je důležité naslouchat vědcům. Jenže: „Vědecké texty jsou kvalitní, ale nikdo je nečte,“ konstatuje sociolog Daniel Prokop. V rozhovoru s Honzou Tvrdoněm ale přibližuje svůj projekt, který by měl složitá a obsáhlá data a odborné analýzy a studie na různá témata pomoct co nejsrozumitelněji přiblížit veřejnosti.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek vyslyšel volání knihovníků a připustil, že Národní knihovna by v budoucnu mohla opustit již nevyhovující Klementinum, jak píše Eliška Černá, která kroky nového ministra i dění v kulturním resortu bedlivě sleduje.

V mobilní aplikaci Deníku N jste si možná – stejně jako já – až dnes všimli „zarážky“ Sex a vztahy. V této rubrice najdete pozoruhodný text Jany Ciglerové, v němž na konkrétním případu patnáctileté čerstvé maminky rozebírá situaci „když děti mají děti“ z pohledu české legislativy a sociální péče.

„S pozváním na rande musí souhlasit oba,“ říká ministr zahraničí Petříček v rozhovoru s Jakubem Zelenkou a Lukášem Prchalem. Ale to už jsme v rubrice Domácí a respondent tím míní především vztah České republiky s Čínou. V obsáhlém rozhovoru ale dojde i na Írán či prezidentovo prohlášení o Kosovu.

Brno před časem s velkou slávou rozjelo revoluční projekt bydlení pro ohrožené rodiny a lidi bez domova, ale nové vedení radnice ho odpískalo. Štafeta se však přesouvá na východ a od července by se podobný projekt měl rozjet v Bratislavě, jak píše Jana Ustohalová ve své reportáži z bratislavských „nedomovů“. Přečtěte si ji, je to Janina královská disciplína.

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Spor o sochu maršála Koněva inspiruje. Historiky Ondřeje Crháka a Jaromíra Mrňku například k sepsání několika poznámek „na okraj debaty o roli Rudé armády v roce 1945“. Byli to osvoboditelé? Okupanti? Vrazi? Ptají se v titulku svého textu o propagandou (tak či onak) zkresleném a pokřiveném obrazu rudoarmějců.

Padesát tisíc lidí v Bratislavě pochodovalo pro život. Ne, nebyla to zdravotní procházka, ale demonstrace za zákaz potratů. Organizátoři by tak ženám právo (skoro vždy nelehkého!) rozhodnutí o jejich životě a životě jejich dítěte odebrali i v případě znásilnění či vážných zdravotních rizik, píší novinářky slovenského Denníka N Ria Gehrerová a Michaela Barcíková.

Ústřední redakční komentátor Honza Moláček se tentokrát pustil do rozhovoru. S advokátem a viceprezidentem Unie státních zástupců Lukášem Trojanem podrobně rozebírá verdikt státního zástupce Šarocha o zastavení premiérova trestního stíhání a hovoří taky o obecných pravidlech a zvyklostech a využívání tohoto nástroje v českém právu.

Jelikož autorka tohoto Notesu v naslouchání novým hudebním formacím uvízla někde ve svých 25 letech (což už je dávno), je pro ni občerstvující pustit si občas alespoň singl k desce, kterou Deník N recenzuje. A tentokrát se o náslech podělím. Jde o singl Can I Go On od kapely Sleater-Kinney. Poslouchejte… a své dojmy můžete srovnat s názorem hudebního publicisty Benjamina Slavíka.

 

A u poslechu můžeme zůstat. I dnes připravil Filip Titlbach svůj pravidelný podcast. Do Studia N tentokrát pozval našeho fotografa Gabriela Kuchtu, který byl v Iráku, aby zdokumentoval, jak se daří rekonstruovat zemi, která se před dvěma lety zbavila islamistického chalífátu.

Slovenské prezidentce Čaputové ve funkci roste… „Co, to se dozvíte, až se pustíte do korektur,“ vtipkoval v korektorně (která je nedílnou součástí redakce a my pisálci jsem našim kolegům a kolegyním z této Kanceláře pro uvádění hrubek a překlepů na pravou míru a za jejich pečlivou – a často asi dost vyčerpávající – činnost vděční) šéf zahraniční redakce Honza Kudláček. Takže co? To se dozvíte v textu slovenského kolegy Dušana Mikušoviče.

A když už jsem dnes zmínila korektorskou úderku, měla bych čtenářskému publiku připomenout, že mezi autorem a korektorem stojí ještě jeden důležitý článek redakčního řetězce. Editor. Editoři jsou šedé eminence redakce, kteří sice nejsou pod články podepsaní, ale všechny texty jim projdou rukama a podrobí se jejich větším či menším zásahům. A ruku na srdce, některé by se bez jejich práce četly o dost hůř. I naši editoři však občas vylezou z ulity a jejich jména se dostanou na světlo světa, to když se sami stanou autory. Tentokrát si můžete přečíst rozhovor editora Václava Ferebauera s jedním „ochranářským pošukem“, jak sám sebe nazývá, který v jihovýchodní Asii zachraňuje karety obrovské.

A tím jsem už vyčerpala víkendové i dnešní publikace Deníku N a tak trochu i sebe, ale doufám, že vás, vážení a milí čtenáři a čtenářky, naše psaní nevyčerpává. Pokračujeme hned zítra. Dění kolem nás je totiž nevyčerpatelný zdroj.

Přeji vám dobrou noc a jako post scriptum ještě přidávám informaci, co si můžete přečíst v zítřejších tištěných novinách.

  • Velký rozhovor s ministrem kultury Zaorálkem o jeho plánech v resortu, o sporu s Čínou i zamýšlené abolici pro premiéra Babiše
  • Zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková bude objíždět česká města s novým překladem Istanbulské úmluvy, chce přesvědčit i Babiše
  • Velký profil Věry Jourové
  • Jak pracují trollové českého internetu
  • Dánsko zkouší navrátilcům ze Sýrie nastavit druhou tvář
  • Rozhovor se šéfkou festivalu seriálové tvorby Serial Killer Kamilou Zlatuškovou
Titulní strana Deníku N v úterý 24. září.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější