Deník N

Ohlásil útok na americkou vojenskou základnu Oblast 51, kde probíhá přísně tajný výzkum. Vtip se vymkl kontrole

Satelitní snímek Oblasti 51. Na severu Groom Lake, Vyschlé jezero, díky němuž si právě toto místo inženýři vybrali pro stavbu potřebné, neobvykle dlouhé letištní dráhy. Foto: Mapy Google, repro Deník N
Satelitní snímek Oblasti 51. Na severu Groom Lake, Vyschlé jezero, díky němuž si právě toto místo inženýři vybrali pro stavbu potřebné, neobvykle dlouhé letištní dráhy. Foto: Mapy Google, repro Deník N

Dávej si pozor, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit, říká moudro přisuzované ledaskomu včetně indických jogínů. Když letos 27. června založil Matty Roberts, jednadvacetiletý mladík z Kalifornie, na Facebooku událost Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us (zhruba přeloženo Naběhněme do Oblasti 51, nemůžou nás zastavit všechny), určitě netušil, jak bohatým životem začne jeho vtip žít. „Útok“ na základnu amerického letectva v nevadské poušti se měl odehrát 20. září v ranních hodinách amerického času.

Poté co se facebooková událost, v jejímž popisu vyzýval „let’s see them [sic] aliens“ (tedy pojďme se kouknout na ty mimozemšťany), stala virální a skoro tři miliony lidí zaklikly, že se zúčastní nebo že je to zajímá, začalo Robertsovi docházet, že jeho vtip může dost špatně skončit. (Varování amerického vojenského letectva a návštěva FBI u Mattyho Robertse doma byly asi taky silné argumenty.)

Od začátku sice na stránce události jasně indikoval, že jde o vtip – například tím, že jako optimální způsob útoku na základnu navrhoval tzv. Naruto run, způsob běhu v předklonu s rukama za zády, pojmenovaný podle Naruta Ozumakiho, postavy z japonské anime série; takto podle Robertse „můžeme běžet rychleji než jejich kulky“. Když si však lidi – a internetová komunita obzvlášť – vezmou něco do hlavy, bývá občas těžké je zastavit.

Zpočátku to přitom vypadalo, že událost zajímá jen pár Robertsových přátel. „Po třech dnech tam bylo třeba čtyřicet lidí, ale pak to číslo začalo zničehonic stoupat,“ řekl v půlce července CNN. Ve chvíli, kdy o události začala referovat média, stal se z ní virál. A pak už to, jak se říká, jelo.

Před Robertsem tedy stál náročný úkol: zařídit, aby

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější