Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Prezident Osvoboditel (Babiše)

Asi nejsrozumitelněji se k budoucnosti vyjádřil premiér, když na adresu řešení klimatické krize pravil, že nemá cenu řešit, co bude v roce 2050. Druhým nejsrozumitelnějším výrokem pak byl ten od předsedy Svazu průmyslu a dopravy, že by stávkující děti v Evropě měly dostat přes držku. Jednou z našich krizí je totiž také krize generační. Foto: ČTK
Asi nejsrozumitelněji se k budoucnosti vyjádřil premiér, když na adresu řešení klimatické krize pravil, že nemá cenu řešit, co bude v roce 2050. Druhým nejsrozumitelnějším výrokem pak byl ten od předsedy Svazu průmyslu a dopravy, že by stávkující děti v Evropě měly dostat přes držku. Jednou z našich krizí je totiž také krize generační. Foto: ČTK

Komentář Jana Moláčka: Miloš Zeman ve čtvrtek oznámil, že zastaví trestní stíhání Andreje Babiše v případě, že by ho nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil. Proč prezident svévolně zasahuje do průběhu kauzy Čapí hnízdo, a to navíc v momentě, kdy se začala vyvíjet podle Babišových představ? Do prezidentovy hlavy nikdo nevidí. Přesto se jeden z možných důvodů nabízí – prezident nechce umožnit Andreji Babišovi vyváznout bez jeho přispění, byť třeba jen symbolického.

Prezident Miloš Zeman dominuje české politické scéně zcela neúměrně svým reálným pravomocem a často i viditelně docházejícím silám. Z velké části proto, že jeho papírově nejsilnějšího soupeře, kterým by měl být dle ústavy premiér, ochromovala po celou dobu jeho působení v čele vlády jeho vlastní trestní kauza.

Miloš Zeman i Andrej Babiš vždy odmítali jako absurdní představu, že by kauza Čapí hnízdo mohla skončit zásahem prezidenta. Že by hlava státu mohla využít svou poněkud monarchistickou ústavní pravomoc a stíhání premiéra zastavit.

Miloš Zeman to dokonce explicitně vyloučil v televizní debatě před svým znovuzvolením, když prohlásil, že by se zesměšnil, kdyby na tuto věc změnil názor. „Ne, proboha v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit,“ reagoval na dotaz, zda uvažuje o abolici pro Andreje Babiše.

Pro českou politiku pod vedením Zemana a Babiše je ovšem příznačné, že se dnešní realitou stávají věci ještě včera halasně odmítané a pokládané za možné snad jen někde ve středoasijských absurdistánech.

Prezidentova pravomoc zastavit trestní stíhání hrála zásadní roli, vychylovala rovnováhu moci mezi ústavními činiteli ve prospěch Hradu. Znát to bylo zejména během prázdnin a vlekoucí se krize kvůli výměně ministra kultury. Andrej Babiš nedokázal prosadit jmenování kandidáta, kterého Zemanovi navrhl. Za to, že má stále koalici, vděčí jen skutečnosti, že sociální demokracie je vůči němu ještě slabší, než je on vůči prezidentovi.

Zemanovi tato situace pochopitelně maximálně vyhovovala.

Čára přes Zemanův rozpočet

Jenže pražské městské státní zastupitelství Babišovo trestní stíhání v pátek třináctého září zastavilo. Může ho sice ještě obnovit nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale minimálně jednou nohou byl Babiš z průšvihu venku.

Prezident, který v případě Čapího hnízda okázale ignoroval svůj vlastní, v minulosti mnohokrát opakovaný názor, že „v politice by měla platit presumpce viny“, mohl být zdánlivě spokojen. Pokud Babišovo trestní stíhání pokládal za účelové a nespravedlivé, nebyl z jeho strany žádný důvod zasahovat.

Mohl v klidu počkat maximálně tři měsíce na definitivní výrok nejvyššího státního zástupce. Kdyby jeho jmenovec Pavel Zeman trestní stíhání vrátil do hry, mohl ho prezident zastavit s tím, že protichůdná rozhodnutí státních zástupců jsou dostatečným důvodem pro podezření, zda v kauze náhodou nejde víc o politiku než o právo.

Jenže se reálně rýsovala možnost, která Miloši Zemanovi nehrála příliš do karet. A sice, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře, Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější