Deník N

Herec Ustinov je na svobodě, Putinova justice podruhé od jara otočila a ustoupila veřejnosti

Dva mladí Rusové, herec Ustinov a novinář Golunov, se stali během posledních čtyř měsíců ikonami rodící se ruské občanské společnosti. Zdroj: Wikimedia Commons a Facebook
Dva mladí Rusové, herec Ustinov a novinář Golunov, se stali během posledních čtyř měsíců ikonami rodící se ruské občanské společnosti. Zdroj: Wikimedia Commons a Facebook

Bylo to rozhodujících 48 hodin. Během nich se i mnozí Rusové, kteří se dosud o politiku nezajímali nebo stáli doposud na té straně barikády, která je blíže Kremlu, ozvali. Dali najevo, že i jejich loajalita mocnáři a tolerance jeho represivních metod má své hranice. Výsledek? Režim prezidenta Putina ustoupil. Podruhé během krátké doby.

V pondělí 16. září se herci Pavlu Ustinovovi obrátil život na ruby. Soud mu sdělil, že stráví příštích tři a půl roku za ostnatým drátem v jedné z ruských trestaneckých kolonií.

Dnes je vše jinak. Stejný soud otočil o 180 stupňů a rozhodl, že Ustinova není nutné držet v cele a že je třeba se na celou věc ještě pořádně podívat. Středa a čtvrtek tohoto týdne byly naprosto rozhodující pro budoucnost mladého muže, a možná i celé země. Pátek se pak stal dnem vítězným nejen pro Ustinova.

Seriály, ostrov a střet s těžkooděnci

Příběh tohoto nepříliš známého umělce, který, aniž by o to asi sám nějak zvlášť usiloval, pohnul Ruskem, je vlastně banální. Na jedné z demonstrací, které se letos v létě konaly v Moskvě na podporu svobodných voleb do moskevské městské dumy, byl násilně zadržen policií.

Kdosi z náhodných svědků policejní zásah z 3. srpna natočil na mobilní telefon. Dosud není známo, proč byl policisty vybrán zrovna Ustinov. Prostě se najednou ocitl na jedné palubě s opozičními aktivisty, skutečnými demonstranty či prostě rebely.

A to přesto, že se o politiku podle svých slov nikdy nezajímal, na žádné protestní mítinky nechodil, na sociálních sítích se nijak neprojevoval. Hrál v seriálech a chystal se na neobydlený ostrov v rámci jakési reality show.

Rozhodnutí moskevského soudu, který ho obvinil z poranění ramene příslušníka národní gardy a z neúcty k představiteli státu, část ruské veřejnosti šokovalo.

Z videa (soud ho odmítl zhlédnout) zveřejněného na sociálních sítích je totiž patrné, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější