Deník N

„Často stačí jen popostrčit,“ nabízejí se v předvolebním klipu rakouští Svobodní favorizovaným lidovcům

Norbert Hofer, předseda rakouských Svobodných. Foto: European Union, 2018
Norbert Hofer, předseda rakouských Svobodných. Foto: European Union, 2018

Už příští neděli čekají Rakousko předčasné parlamentní volby. Jejich vypsání způsobil skandál Ibizagate, který v květnu smetl koaliční vládu lidovců (ÖVP) a Svobodných (FPÖ) a octl se na titulních stránkách světového tisku.

Lidovci jsou přes skandál a spolupráci se Svobodnými stále favority

Hlavní aktér Ibizagate, tehdejší šéf Svobodných a vicekancléř Heinz-Christian Strache, sice na své funkce rezignoval, skandál ale nakonec nepřežila ani celá vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze, který byl dlouhodobě kritizován za svůj krok přizvat krajně pravicové Svobodné do vládní koalice.

Sebastian Kurz. Foto: Lisi Niesner, Reuters

Kurzovi lidovci jsou přesto stále jasným favoritem nadcházejících voleb, ty by ale mohly opět dopadnout patovou situací. Kurz navíc zatím nevyloučil, že novou koalici zkusí sestavit opět se Svobodnými, kteří to sami naznačují dokonce i v předvolebním klipu.

Když v květnu zveřejnil německý list Süddeutsche Zeitung a týdeník Der Spiegel záběry, na kterých Strache s tehdejším šéfem parlamentního klubu FPÖ Johannem Gudenusem jednají ve vile na španělském ostrově Ibiza s ženou, která se prohlašuje za „neteř ruského oligarchy“, situace pro populistické Svobodné nevypadala dobře.

Video mělo pocházet z července 2017, tedy z doby krátce před minulými parlamentními volbami v Rakousku, a Strache na něm otevřeně mluví o ovlivňování těchto voleb pomocí ovládnutí nejčtenějšího rakouského deníku a možných státních zakázkách právě pro společnost domnělé neteře ruského oligarchy.

Svobodní, kteří v oněch volbách nakonec získali 26 % hlasů, přišli posléze kvůli Ibizagate jak o vlivného šéfa, tak i o křesla ve vládě a jejich preference začaly klesat.

Neklesly ale zase tak hluboko.

Už koncem května obdrželi Svobodní 17 % rakouských hlasů ve volbách do Evropského parlamentu, a jedním ze zvolených europoslanců se stal i sám Heinz-Christian Strache, který i přes umístění nízko na kandidátce získal velký počet preferenčních hlasů.

Na své europoslanecké křeslo ale nakonec rezignoval. Údajně se chce soustředit na vídeňskou politiku a příští rok by mohl v hlavním městě kandidovat na starostu.

Vlk v rouše beránčím?

Sami Svobodní mají ale vyšší aspirace. Chtěli by opět

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Nezařazené, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější