Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obvinění syrské plavkyně je na vodě, tvrdí Human Rights Watch. Dobrovolnice je ve vazbě pro údajné pašování lidí

Berlín, 2018. Demonstrace za propuštění Sary Mardiniové. Foto: Agence VU / Lâm Duc Hiên, Deník N
Berlín, 2018. Demonstrace za propuštění Sary Mardiniové. Foto: Agence VU / Lâm Duc Hiên, Deník N

Právníci organizace Human Rights Watch analyzovali 86stránkovou zprávu řecké policie. Ta podezírá třicetičlennou skupinu humanitárních pracovníků z pašování lidí, špionáže a praní špinavých peněz.

Řecká policie prošetřuje šest Řeků a 24 cizinců „z různých neziskových organizací“. Pokládá je za organizovanou zločineckou skupinu. Některým z nich, pokud je soud uzná vinnými, hrozí až 25 let vězení.

Mezi nimi je i syrská plavkyně Sara Mardiniová, která přišla v roce 2015 balkánskou cestou do Německa a posléze se jako záchranářka vydala na ostrov Lesbos. Tam se zapojila do činnosti neziskové společnosti ERCI a následně byla zatčena. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch ji ale řecké úřady drží na základě nepodložených obvinění. Ve vazbě však může podle řeckých zákonů pobýt až 18 měsíců. Tuto lhůtu mají úřady na vyšetřování. Pak buď začne soud, nebo bude případ odložen. 

O zadržení, ale i o tom, co mu předcházelo, a o její slavnější sestře, olympijské plavkyni Jusře, jsme už v Deníku N psali:

„Obvinění z praní špinavých peněz, pašování lidí a špionáže vypadá jako snaha kriminalizovat humanitární pracovníky, kteří pomáhají uprchlíkům a migrantům v Řecku,“ uvedl Bill Van Esveld, expert z Human Rights Watch. „Tato obvinění by měla být zrušena a aktivisté by měli být propuštěni,“ míní.

Jaké další neziskové organizace kromě ERCI

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější