Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rozdávání víz se nebude opakovat, zavedli jsme pojistku, slibuje Petříček po kauze velvyslance v Íránu

Ministr zahraničí Tomáš Petříček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr zahraničí Tomáš Petříček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Případ velvyslance v Teheránu, který rozdával podnikatelům víza na doporučení přátel Miloše Zemana, se už nebude opakovat, tvrdí v rozhovoru pro Deník N ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jeho úřad zavedl bezpečnostní opatření, aby diplomaté nemohli udělování vízových výjimek zneužívat.

Stalo se tak poté, co Deník N popsal případ velvyslance v Íránu Svatopluka Čumby, který vystavil zhruba čtyři stovky víz pro tamní podnikatele na doporučení Česko-slovensko-íránské obchodní komory vedené exministrem zahraničí Janem Kavanem a Zdeňkem Zbytkem. Íránští byznysmeni, kteří se díky českému vízu mohli pohybovat po celé EU, tak neprocházeli tradičním ověřovacím procesem. Ministerstvo v první polovině roku poslalo na ambasádu inspekci, která zneužívání systému odhalila, a Čumba se poté musel předčasně vrátit do Prahy.

Nová opatření ministerstva zahraničí mají zabránit tomu, aby se něco podobného opakovalo. „Ve vízovém IT systému se začaly evidovat výjimky (udělené velvyslanci, pozn. red.), a máme tak přehled o tom, jak často jsou používané,“ řekl v rozhovoru pro Deník N ministr zahraničí Petříček.

Šéf diplomacie přiznává, že ministerstvo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Kauza s vízy v Íránu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější