Deník N

Notes: Jak se zametá v Čapím hnízdě, kdo zamete na orbitě a proč české školství zametá s matematikou

Tak jako každý den byla i středa na webu Deníku N bohatá na zpravodajské i názorové texty či rozhovory. Redaktoři a redaktorky čtenáře provedli volbami v Izraeli, spletitým zákulisím zbrojařského průmyslu i nominacemi na televizní ceny Emmy, ale nedrželi se při zemi, v pozoruhodném textu o kosmickém smetí se dostaneme až na oběžnou dráhu…

Svůj Notes právě otvírá Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Čapák pod hranicí trestnosti. Také dnes se čtenáři dočkali dalšího dílu románu na pokračovaní Čapí hnízdo. Lukáš Prchal a Jan Tvrdoň zjistili, že státní zástupce Šaroch ve svém nedávném rozhodnutí řeší hlavně tři konkrétní evropské judikáty. „Šaroch se patrně domnívá, že Čapí hnízdo nemělo dotaci dostat, protože nešlo o nezávislý podnik. Problém je v tom, že Babiš a jeho blízcí formálně využili zákon do krajnosti, nicméně se podle státního zástupce nedostali za hranu trestnosti – není dost důkazů, že šlo o trestný čin podvodu. Proto případ nechce poslat k soudu,“ píší kolegové.

Izraelský pat. O patové situaci bezprostředně po volbách v Izraeli píše kolega Mirek Tóda ze slovenského Denníka N. Volební výsledky největších stran dělí desetiny procenta, za největšího poraženého je považován dosavadní izraelský premiér Benjamin Netanjahu. On, ale ani jeho soupeř Benny Ganc nemají dost hlasů na vytvoření vlády. Co výsledku předcházelo a co bude dál?

Oběžné dráhy jsou přeplněné kosmickým smetím. Naléhavě se hledá metař. Foto: NASA

Kosmický odpadkový koš. Že smetí všeho druhu, nezpracovaný odpad či plastové mikročástice zamořují zemi, vzduch i vodstvo naší planety, tak nějak víme a tušíme taky, jak velký problém to je, ale slyšeli jste už o kosmickém smetí? O odpadu z družic a raket, který rotuje na oběžné dráze Země? Právě tento odpad v kombinaci s přemnožením nejrůznějších satelitů způsobuje, že na orbitě je plno. O tom, jak nebezpečná situace to je, píše politolog, který se zajímá o takzvanou astropolitiku, Bohumil Doboš.

Stop pyromanům na Slavii. „Bohužel není žádná bezpečná pyrotechnika. Možná jedině taková ta dortová světelná fontána,“ říká šéf disciplinární komise Ligové fotbalové asociace Richard Baček alias Ten, který zavřel stadion Slavie. V rozhovoru s naším spolupracujícím sporťákem Pavlem Procházkou zevrubně popisuje důvody svého rozhodnutí. „Ani to známé fanouškovské dělení na bezpečnou a nebezpečnou pyrotechniku neexistuje. Setkali jsme se s případem, kdy se část této takzvaně bezpečné svíce ulomila, spadla na vedle stojící dívku a způsobila jí popáleniny.“

Zbrojařská investigace. „Když se před dvěma lety ázerbájdžánská armáda v propagačním videu chlubila českými houfnicemi Dana a raketomety Vampir, vzbudilo to mimořádnou pozornost médií: Česko totiž oficiálně do této země bojová vozidla nevyváží.“ Aha! Jak to?! Text Jakuba Šimáka ze serveru Investigace.cz začíná slibně. A nezklame. Rozebírá v něm, jak funguje zahraniční obchod s vojenským materiálem, píše mimo jiné o tom, že ministerstva přivírají nad závaznými normami oči, aby vyšla vstříc potřebám zbrojařů, a že možnost veřejné kontroly je velmi omezená.

Hra o televizní trůn. V neděli se budou v Los Angeles vyhlašovat 71. ceny Emmy, tak řečené televizní Oscary. Dá se říct, že půjde především o souboj dvou televizí. Netflixu a HBO (tato televize má ve všech kategoriích rekordních 137 nominací). Filmový publicista Šimon Šafránek pro Deník N sepsal a okomentoval hlavně kategorii seriálů, zároveň srovnává dlouhodobou dramaturgii obou hlavních rivalů. V kategorii seriálů má velké šance například Černobyl, ale také Ostré předměty či Hra o trůny. Kterému televiznímu počinu byste televizního Oscara dali vy?

Černobyl. Brzy začne ubývat modrých a přibývat červených destiček. Foto: HBO Europe

Matematika. Lidi, které nadchla, kteří natrefili na dobré učitele, kteří jí porozuměli, které baví, v ní vidí krásu. Mnohým dalším se ježí chlupy po těle, už když to slovo zazní. Mnozí matematici jsou ale přesvědčení, že by její kouzlo mohlo objevit třeba už v raném věku mnohem větší procento dětí. Kdyby měli štěstí na učitele, a hlavně – kdyby se učila jinak. Mezi takové patří i Oldřich Botlík, který v rozhovoru srozumitelně a vtipně vrství argumenty, proč je přesvědčený, že se v současné době u nás učí (a testuje) matematika – s prominutím – blbě.

Kdyby vám ze samého čtení už písmenka tančila před očima punkové pogo, můžete se přesunout k jiným smyslům a pustit si do uší další podcast Deníku N z dílny Filipa Titlbacha. Tentokrát s Janou Ciglerovou rozebírali případ těhotné nezletilé dívky.

A až si přes noc vaše oči zase odpočnou, můžete si ve své oblíbené trafice koupit čerstvé vydání papírového Deníku N.

A co v něm najdete?

  • Rozdávání víz se nebude opakovat, zavedli jsme pojistku, slibuje Petříček po kauze velvyslance v Íránu
  • Mediální dům Economia se dlouhodobě potýká se ztrátou. Je to drsné, ale podíváme se na efektivitu, říká manažerka
  • Obrazová reportáž: Vítejte v Iráku. Zemi, kterou zničil Islámský stát
Titulní strana Deníku N 19. září 2019.

Pro tuto chvíli se už s vámi za celý Deník N loučí Lenka Vrtišková Nejezchlebová.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější