Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dělí se Češi na dva tábory, nebo šest tříd?

Na kolik táborů či skupin má smysl dělit českou společnost? Ilustrační foto: ČTK
Na kolik táborů či skupin má smysl dělit českou společnost? Ilustrační foto: ČTK

Komentář Jana Moláčka: Český rozhlas přinesl na své webové stránce sociologickou analýzu, která společnost rozděluje do šesti tříd podle ekonomických, sociálních a dalších kritérií. Každý si může zodpovězením série otázek vyzkoušet, do které patří. Autoři uvozují sérii textů titulkem „Unikátní výzkum: česká společnost se nedělí na dva tábory, ale do šesti tříd“. Jdou ale tyto dvě věci nutně proti sobě?

Projekt veřejnoprávního rozhlasu s názvem Rozděleni svobodou vévodí od svého pondělního uvedení sociálním sítím. Pro ty, kdo si ho ještě nevyzkoušeli a nezjistili, ke které třídě patří, jen krátký popis. Tým sociologů rozdělil českou společnost do šesti skupin na základě kritérií, podle kterých si lidé nejčastěji tvoří politické názory a životní postoje. Kromě ekonomické situace jsou to podle autorů projektu osobní kontakty, vazby na okolí a kulturní zázemí – zda čtou knihy, chodí na kulturní akce apod.

Dobře jsou na tom v Česku příslušníci zajištěné střednínastupující kosmopolitní třídy. O něco hůř pak členové tradiční pracující třídy. Třídu místních vazeb drží nad vodou vlastní domek, většinou na vesnici, a nejbližší okolí, které si navzájem pomáhá. Špatně jsou na tom zbývající dvě třídy – ohroženástrádající. Přesná charakteristika všech skupin a spousta dalších dat, jako například zastoupení v českých regionech, je na webových stránkách Českého rozhlasu.

Projekt vyvolal vesměs zaslouženě pozitivní reakce. Zaznělo ale také několik ohlasů kritičtějších, k nimž zřejmě jejich autory inspiroval mimo jiné

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější