Deník N

Notes: Pane, vy jste Hitler, politickým vězněm snadno a rychle a osmdesát let od bratrské pomoci Polsku

Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal
Chvilka s Deníkem N © Libor Stejskal

Celý den čekám na nějakou breaking news z ostrovů ohledně brexitu. Nepočítám-li dnešní opakované ujištění Borise Johnsona, že na ctihodný britský parlament skutečně kašle, žádná převratná zpráva až do chvíle, kdy píšu tento notes, nedorazila. Jak dlouho mám ještě čekat? Vybavuje se mi vtip, který jsem nedávno někde zaslechl. Píše se rok 2100, Evropská unie už dávno neexistuje, ale Britové se stále ještě přou, zda ji mají opustit s dohodou, či bez dohody…

Z dnešních zpráv, zjištění a komentářů vybíral Libor Stejskal.

A budete se zase bát! Nechcete-li v Rusku skončit jako politický vězeň, nesledujte tamní demonstrace (proti čemukoliv) ani zpovzdálí, nepomáhejte lidem zmláceným policisty ani nedělejte jiné, režimu nepříjemné věci. Jinak máte šanci, že příštích několik let strávíte v převýchovném táboře jako dva muži, o jejichž osudu píše Petra Procházková.

Hitler kam se podíváš. Jak jednoduché je o někom říct, že je to takový Hitler nebo třeba Stalin. A vlastně je jednoduché obecně používat šokující historické paralely i tam, kde jsou přefouknuté, úplně mimo či už je dávno prokázáno, že se jedná jen o mýtus. Nad tím se ve svém textu zamýšlí Martin Groman a mě při jeho čtení napadlo: bude vůbec někdo v budoucnu brát vážně varování před nějakým skutečným Hitlerem, když jsme ochotni tak nazvat prakticky každého, kdo se nám zrovna nelíbí?

Bez komentáře. Netřeba žádných složitých argumentací, vysvětlování, rozborů. Aby si člověk mohl udělat obrázek o sovětské invazi do Polska přesně před osmdesáti lety, stačí si přečíst společná dobová komuniké vydaná s hitlerovským Německem, dodatky ke smlouvám, projevy vůdců či reference v tisku obou zemí. Vybral je a sestavil náš spolupracovník Nikola Repin a komentář nechává zcela na vás.

Je to rebel! Europoslankyně Radka Maxová je jedním z mála kritických hlasů, které zaznívají uvnitř ANO. Vadí jí především, jaký má hnutí postoj k sociální oblasti. Poté, co své názory veřejně řekla v médiích, jí začaly chodit negativní i výhružné reakce. O tom, proč dál zůstává v řadách ANO, si s ní povídala Bára Janáková.

Dycky Most! Anebo raději ne. Ještě v 80. letech minulého století to bylo město, které stálo a padalo s těžbou uhlí. Pak se doly zavřely, nezaměstnanost dosáhla rekordních čísel a lidé z tohoto nehostinného místa prchali. Dnes se belgický Genk pyšní přízviskem zelené město a může sloužit jako zářný příklad všem bývalým a současným důlním městům. Přijít na kloub tomu, jak se to dá zařídit, se vydaly dvě kolegyně ze slovenského Denníku N, jejichž reportáž jsme pro vás přeložili.

Zasaď strom… Kultivovat svou zemi se snaží také Etiopané. Tato východoafrická země láme rekordy v počtu nově vysazených stromů. Jen pro letošek slibuje čtyři miliardy nových listnáčů, které mají zmírnit škody způsobené globálními změnami klimatu. O tom, co Etiopie tvrdí o úspěchu plánu a jaká jsou rizika podobných akcí, píše náš spolupracovník Tomáš Nídr.

Drsná Amazonka. Na druhé straně zeměkoule se kvůli lesům pro změnu vraždí. V posledních deseti letech v souvislosti s nelegální těžbou v Amazonském pralese v Brazílii zemřelo více než 300 lidí, tvrdí zvláštní zpráva dnes zveřejněná organizací Human Rights Watch. Prostudoval ji a další informace o tom, jak to dnes chodí na divokém americkém jihozápadě, sehnal kolega Kirill Šceblykin. A pokud se vám nechce číst, velmi zajímavě si o tématu s autorem povídal Filip Titlbach, jak se můžete přesvědčit v dnešním podcastu. Těch témat v něm samozřejmě zazní víc.

Sud střelného prachu. Co vede Washington k tomu, že obviňuje Írán z útoku na saúdskoarabská ropná pole, a co by z toho Teherán – pokud by byl skutečně pachatelem – měl? Na tyto a další otázky kolem výbušné situace na Středním východě hledal odpověď Mirek Tóda z partnerského Denníku N.

Tak jak teď?Jan Tvrdoň se zeptal zástupců opozice, zda se nějak změní jejich přístup k premiéru Babišovi poté, co státní zástupci zastavili jeho stíhání.

V zítřejším tištěném vydání Deníku N mimo jiné najdete:

  • Orbity jsou jako dálnice ve špičce – kdyby po nich jezdila auta stokrát rychleji a byla neřiditelná
  • Když se bude ekonomice dařit, podle odborářů doženeme Západ za desítky let. Pokud ne, tak nikdy
  • Má na Emmy šanci Černobyl, nebo Scorseseho mafiáni?

Co dál stojí za povšimnutí?

Česká republika předala Pekingu drsnou nótu upozorňující, že předseda Sněmovny za ANO Radek Vondráček nedostal pozvání do Číny, a když ho nezašlou do 15. července, nikam nepojede. Na nótu doteď nepřišla písemná odpověď, Ondráček jede, upozorňuje na svém Twitteru kolega Jakub Zelenka. Nevyměkneme!

V motolské nemocnici v Praze v srpnu porodila žena s transplantovanou dělohou. Její dítě je tak prvním, které se v Česku narodilo z transplantované dělohy, oznámili podle ČTK zástupci nemocnice.

Světová organizace sledující lidská práva Human Rights Watch vyzvala čínskou vládu, aby úřady v ujgurské provincii Sin-ťiang okamžitě vrátily rodinám děti, které drží v tamních převýchovných táborech. Peking podle ní musí přestat s odebíráním dětí z rodin Ujgurů a dalších turkických menšin.

A nakonec…

Červené čepice s nápisem se – jak známo – staly významným nástrojem v boji o vítězství ve volbách. Občas jsou s nimi ale patálie. Hvězda známé britské reality show si například nyní stěžuje, že mu jakýsi protrumpovský web čepici vyměnil. „Dnes ráno jsem se probudil a zjistil jsem, že jsem se stal novou tváří kampaně Donalda Trumpa pro rok 2020,“ ohradil se podle serveru The Hill Rykard Jenkins. Tak to by u nás jistě nikoho nenapadlo, že? My se k čepicím chováme s úctou.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější