Deník N

Staněk nepochopil, že největším jeho nepřítelem je on sám, říká muž, který před ním hájil muzeum

Podle Davida Hrbka chtěl Antonín Staněk mimo jiné zrušit dvě pobočky muzea. Arcidiecézní muzeum v Olomouci (na fotce) mělo být jednou z nich. Foto: MUO
Podle Davida Hrbka chtěl Antonín Staněk mimo jiné zrušit dvě pobočky muzea. Arcidiecézní muzeum v Olomouci (na fotce) mělo být jednou z nich. Foto: MUO

První cesta nového ministra kultury Lubomíra Zaorálka vedla do Olomouce, kde uklidňoval situaci kolem projektu Středoevropského fóra a tamního Muzea umění. Jeho zaměstnanci se dostali do ostrého sporu s předchozím šéfem resortu Antonínem Staňkem. Kurátor David Hrbek byl celou krizovou dobu v pracovní skupině, která se podílela na řešení sporu. „Měli jsme indicie, které naznačovaly, že je v plánu demontáž naší instituce,“ říká Hrbek v rozhovoru.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil Staňkovo rozhodnutí. Zrušil výběrové řízení na nového ředitele Muzea umění v Olomouci (MUO), do jeho čela jmenoval Ondřeje Zatloukala a bývalého ředitele Michala Soukupa jmenoval jeho zástupcem. Jak hodnotíte změny, které Zaorálek v muzeu provedl?

Přišel v danou chvíli s dobrým řešením, provedl jasný a radikální řez, kterým do velké míry muzeum očistil. Dal jasně najevo, že Staňkovo rozhodnutí nebylo podloženo fakty do té míry, aby to vedlo k trestnímu oznámení na dva bývalé ředitele naší instituce. Zaorálek to posílil ještě tím, že se za Staňkovy kroky několikrát veřejně omluvil.

Jasné rozhodnutí, ke kterému se nový ministr kultury odhodlal, tedy vnímám jako velkou satisfakci pro celou instituci, která žila půl roku v nejistotě a čelila nehorázným atakům, lžím a dezinterpretacím ze strany předchozího vedení ministerstva kultury.

Jaká byla atmosféra uvnitř muzea během půl roku, co muzeum vedlo spor s ministerstvem kultury?

Postupně se vyvíjela. Na konci letošního ledna bylo našemu řediteli naznačeno, že ho čeká odvolání kvůli výsledkům auditu. Už v průběhu kontroly bylo z různých náznaků jasné, že audit je účelový. Tehdy se také sešla skupina asi čtrnácti kolegů, já jsem byl jedním z nich. Podrobně jsme analyzovali situaci, z níž vyplynulo, že ohrožení MUO je reálné a velmi vážné. Měli jsme indicie, které naznačovaly, že je v plánu demontáž naší instituce – zrušení obou Arcidiecézních muzeí v Olomouci a Kroměříži – a počítalo se také se změnou náplně Středoevropského fóra (SEFO).

Jak jste přišli na to, že ministerstvo kultury za vedení Antonína Staňka chystá „demontáž“ muzea, obzvlášť zrušení Arcidiecézního muzea?

Netajil se tím tehdejší Staňkův člověk, který to rozhlašoval i na půdě samotného ministerstva kultury, hned nám to volal jeden známý, který byl účastníkem tohoto rozhovoru. V neposlední řadě nám dal echo další známý, který byl zrovna v Olomouci na mši v katedrále sv. Václava, které se zúčastnil premiér Babiš s některými členy vlády – včetně Staňka. Ve Staňkově suitě se mezi sebou bavili

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější