Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Z migračního paktu je zbytečný strašák. Do ničeho nás nenutí, přesto z něj děláme problém, říká právnička

"Naši pozici často hájila celá Evropská unie," říká k odmítnutí paktu o migraci expertka na migrační právo Věra Honusková. Foto: archiv V. H.
„Naši pozici často hájila celá Evropská unie,“ říká k odmítnutí paktu o migraci expertka na migrační právo Věra Honusková. Foto: archiv V. H.

Vláda ve středu odmítla globální pakt OSN o bezpečné, řízené a legální migraci. Na to, jaké dopady odmítnutí bude mít a jaké kolem paktu kolují fámy, se Deník N zeptal Věry Honuskové, expertky na mezinárodní právo a migraci.

O co jsme odmítnutím globálního paktu OSN o migraci přišli?

Globální pakt o migraci je dokumentem, který deklaruje, že se migrace netýká pouze jednoho státu, ale že to je komplexní otázka, která se týká všech států světa. Podotýkám, že je to nezávazný dokument, takže pokud se k němu přidáme, nevyplývají z toho pro Českou republiku žádné povinnosti. Jde o deklaraci našeho vnímání dané problematiky. Kdyby šlo o mezinárodní smlouvu, tedy závazný dokument, je jasné, že by byl stát opatrný.

Tím, že se nechceme účastnit, vysíláme politický signál, který lze interpretovat i tak, že nevidíme potřebu spolupráce s ostatními a paktem zmiňovanou komplexnost tématu.

Co odmítnutím říkáme ostatním zemím?

Je možné, že si budou interpretovat to, co děláme, jako něco spojeného s naší situací uvnitř státu. Přeci jen se zabýváme věcí, kterou se vůbec zabývat nemusíme. Nevzniknou nám žádné povinnosti, a my z toho přesto vytváříme problém. Ano, jistě deklarujeme nějaký náš postoj. Ale opravdu je v tom paktu něco tak neslučitelného s našimi postoji?

Po odborné stránce tím neříkáme nic zásadního. Odborníci z jiných států vědí, že si je Česká republika vědoma komplexnosti otázky migrace včetně odcházení lidí za dobře placenou kvalifikovanou, méně kvalifikovanou nebo sezónní prací. Faktem je, že migrace byla, je a bude. I do České republiky přicházejí migranti a z Česka zase odcházejí občané v pozici migrantů do jiných zemí.

Globální pakt OSN o bezpečné, řízené a legální migraci

Cílem paktu je deklarovat spolupráci na předcházení mezinárodní migraci a na jejím řešení. Důraz klade na výměnu informací mezi jednotlivými státy, záchranu lidských životů a zachování lidské důstojnosti. Dokument není právně závazný. Právním a politickým základem dohody je Newyorská deklarace ze září 2016, kterou schválilo 193 členských států Valného shromáždění OSN včetně Česka. Podle stanoviska, které připravilo ministerstvo zahraničí, Česku na dokumentu vadí, že se do něj nedostaly některé jeho priority, mimo jiné jasné rozlišení mezi legálními a nelegálními migranty nebo označení nelegální migrace za nežádoucí. Podobu globálního textu v červenci schválily všechny státy OSN mimo USA. Krátce po uzavření červencové dohody odmítlo pakt podepsat Maďarsko a Rakousko. Výhrady má Polsko. Dokument mají vlády členských států OSN oficiálně schválit na prosincovém summitu v marocké Marrakéši.

Kdybychom chtěli tento pakt dodržovat v celém rozsahu, je tu něco, co dnes Česká republika nesplňuje?

Takto otázka nestojí. Z pohledu mezinárodního práva závazky vyplývají jen ze závazných instrumentů, a to tento pakt není. Ostatně i v jeho sedmém odstavci najdeme formulaci, že je to právně nezávazný rámec pro spolupráci.

Rozumím tomu, že by se stát mohl do budoucna bát, že na deklaraci za pár desetiletí naváže úmluva. To by se ovšem musel v budoucnu k něčemu takovému aktivně připojit. Stát není možné zavázat tím, že souhlasí s deklarací.

Kdybychom teď pakt přijali, neublížilo by nám to. Zatímco když ho nepřijmeme, může to být interpretováno negativně. Je to tak?

Právně nám neúčast v paktu neublíží. Státy se nezřídka drží od některých aktivit stranou. Lze to vidět třeba u otázky emisí nebo klimatických změn. Problém je spíš v tom, že se z paktu vytvořil strašák, kterým z právního hlediska není. Diskuze, která se kolem paktu vede, je neúměrná

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Migrace a uprchlíci

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější