Deník N

Poskytujeme sice internet, ale přispíváme i na hody a dětem, tvrdil spolek 1700 lidí. Soudu to nestačilo a zrušil ho

Policie využila také údaje z vysílačů. Foto: Pixabay
Policie využila také údaje z vysílačů. Foto: Pixabay

Operátoři si mohou přičíst vítězství nad spolky, které nabízejí svým členům vysokorychlostní internet za měsíční poplatky. Městský soud v Brně zatím nepravomocným rozsudkem určil, kde leží hranice mezi nadšenectvím a seriózním podnikáním v telekomunikacích.

Při rozmachu internetu v České republice vznikla řada spolků, které se snažily vykrýt bílá místa bez dostupného připojení. Za rozumnou cenu svým členům dokázaly nabídnout internet v zajímavé rychlosti.

V dnešní době ale místa bez signálu už v Česku téměř nejsou. K tomu spolky vytlačují legální operátoři. Těm vadí, že se na tato sdružení nevztahují tak tvrdá pravidla a regulace jako na ně samotné. Také je nekontroluje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Rovněž vybírají členské příspěvky nepodléhající dani z přidané hodnoty. Pokud ale uživatel platí za služby klasickému poskytovateli, DPH se odvádí. V jednom ze sporů operátora se spolkem, který se týkal jihomoravských Oslavan, získal podle finančního úřadu spolek proti svým konkurentům osvobozením od daně z přidané hodnoty výhodu.

Soud se posléze v řadu let trvajícím sporu postavil na stranu operátora. V červnu vyhrála firma Itself soud se spolkem Oslavany.NET, který ve stejnojmenném městě a přilehlém okolí nabízí internetové připojení a televizi zhruba sedmnácti stovkám lidí. Vše za „členský příspěvek“, který se blížil tarifům od operátorů.

Soud zatím nepravomocně rozhodl Oslavany.NET zrušit. Dal tak za pravdu operátorovi, že činnost jeho konkurenta vykazuje znaky podnikání v telekomunikacích a díky mírnějším pravidlům může mít oproti klasickým operátorům výhodu.

Deník N má odůvodnění Krajského soudu v Brně k dispozici. Podrobně se v něm

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější