Deník N

Oběžné dráze hrozí dopravní zácpa. Potřebujeme velký úklid a závazná pravidla

Oběžné dráhy jsou přeplněné kosmickým smetím. Naléhavě se hledá metař. Foto: NASA
Oběžné dráhy jsou přeplněné kosmickým smetím. Naléhavě se hledá metař. Foto: NASA

Vesmír je veliký. Použitelné oběžné dráhy kolem Země ale ne. Začíná na nich být přeplněno a nebezpečno. Když se srazí dvě auta, pohybují se vůči sobě rychlostí řekněme dva stě kilometrů za hodinu. Srážky ve vesmíru jsou stokrát rychlejší.

Druhého září tohoto roku oznámila Evropská vesmírná agentura (ESA), jejímž členem je i Česká republika, že byla poprvé ve své historii nucena ke korekci kurzu jednoho ze svých satelitů, a to z důvodu rizika srážky s objektem z plánované megakonstelace budované společností SpaceX Elona Muska. Satelit Aeolus – vyslaný v srpnu 2018 za účelem globálního monitorování povětrnostních podmínek – se tak rázem zapsal do historie evropského vesmírného programu.

Objektem, který nebezpečí způsobil, byl Starlink 44, který jako jeden z šedesáti prvních podobných satelitů testuje možnost zajistit globální pokrytí internetovým připojením ze zemské orbity. Zdánlivě výjimečná událost – korekce kurzu z důvodu rizika srážky s jiným objektem – poukazuje na rozsáhlý problém budoucnosti rozvoje vesmírných aktivit: naši neschopnost uklízet

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější