Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Babišův šťastný pátek třináctého, bachař bez rukaviček a mít dvě mámy je prima

Srpnové titulní strany papírového Deníku N.
Srpnové titulní strany papírového Deníku N.

Babiš k soudu nepůjde. Mareš končí u mordparty. Marhoul si nepřipadá jako ptáče. A Dánové si pochutnávají na Starobrnu. Mimořádně napěchovaným pátkem třináctého provází Jan Jiřička.

Přelet nad Čapím hnízdem

Ostatní páteční dění zastínila dopoledne vydaná tisková zpráva vedoucího Městského státního zastupitelství v Praze Martina Erazíma. Ten potvrdil krok svého podřízeného Jaroslava Šarocha zastavit trestní stíhání premiéra a dalších obviněných.

Devadesátistránkové rozhodnutí zatím žalobci nezveřejnili, v krátkém komuniké nicméně zdůraznili, že navzdory propojení s Agrofertem Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky pro malé a střední firmy. Podrobnosti se dočtete v textu Elišky Hradilkové Bártové.

Už nyní při omezeném množství informací se ale stalo něco, co by se v podobných případech stávat nemělo, upozorňuje v komentáři Jan Moláček – vyrojily se otázky a nejasnosti. Uvidíme, zda je kompletní text státního zastupitelství rozptýlí.

Opozice mluví o pachuti, pochybnostech i smutném dni pro Česko. Její reakce shromáždil Jan Tvrdoň.

Ostatní dění

Z mordparty do civilu. Konkrétní policisty veřejnost obvykle nezná, ale Josef Mareš patřil k výjimkám. Hlavně díky seriálu Případy prvního oddělení, kde šéfa pražské mordparty zahrál Ondřej Vetchý. Lukáš Prchal s Jakubem Zelenkou nyní zjistili, že Mareš po 30 letech u policie končí.

Rozkaz zněl jasně. Severočeská věznice Minkovice patřila za komunismu k nejdrsnějším. Političtí vězni tu čelili surovému zacházení dozorců, extrémně náročným směnám i šikaně. Redaktoru Janu Wirnitzerovi se v rámci seriálu Tváře normalizace podařilo jednoho z tehdejších bachařů vypátrat. Z jeho slov mrazí: „Koukejte – já jsem určitě patřil mezi to tvrdší jádro (dozorců, pozn. red.), ale na druhou stranu jsem dobrým chlapům, co si plnili (povinnosti), maximálně vyšel vstříc. Ale s těma vyloženě problémovýma se nedalo zacházet v rukavičkách.“ Skvělé čtení o neutěšené době.

Máma Terry, máma Jackie. Za vaši pozornost rozhodně stojí i příběh osmadvacetiletého Američana Zacha Wahlse, který vyrůstal v rodině se dvěma matkami a v konzervativní Iowě bortí předsudky o homosexualitě. Navzdory svému věku to navíc dotáhl až na senátora. S mladým zákonodárcem mluvila při jeho návštěvě Prahy Jana Ciglerová.

Wahlsův příběh, který má filmový potenciál, si můžete poslechnout i v dnešním podcastu Filipa Titlbacha.

Kdo proti Trumpovi? Zůstaňme ještě chvíli u americké politiky. Demokraté sice ještě mají dost času na to, aby vybrali, koho vyšlou do prezidentského střetu s Donaldem Trumpem, už nyní však probíhají ostrá zahřívací kola. Včera se utkali v debatě ti největší favorité a nikterak se nešetřili. Diskusi v noci sledoval a popsal Kirill Ščeblykin.

Už se chystáš do rakve? Nejenže je pátek 13., ale také na dnešek připadá Mezinárodní den závěti. Pokud máte dojem, že se vás její sepsání týká až v pokročilém věku, rozhovor Lenky Vrtiškové Nejezchlebové s právníkem Petrem Svobodou vás vyvede z omylu. I když, ani sám pan advokát ji ještě sepsanou nemá.

Komerční sdělení

Přestože mobilním signálem jsou pokryty téměř všechny železniční tratě, konstrukce vlaků ho značně tlumí. Řešení proto společnost Vodafone hledá spolu s dopravci – jde o zesilovače signálu nebo o technologii VoWiFi. Podívejte se, jak to funguje.

Komentáře a kultura

Zlý i hodný Brusel. Jan Moláček si všímá velmi zajímavé skutečnosti: čeští národovci jako Tomio Okamura nebo Václav Klaus mladší láteří na nadnárodní instituce, jen když se jim to hodí do krámu. Například v tomto týdnu oba uvítali zprávu, že se Evropský soud pro lidská práva zastal ženy, která žalovala Norsko. „Okamurovi, Klausovi a jejich ideovým blížencům nejde o svobodu ani suverenitu národních států, ale v první řadě o moc a prosazení vlastních představ o tom, co je ‚normální svět‘ a ‚zdravý rozum‘,“ píše ve svém komentáři.

Zbytečné provokace. Miloš Zeman se opět dost nešťastným způsobem dostal do titulků světových médií. Svými výroky o Kosovu se na sebe snaží upoutat pozornost a nastoluje tím pouze pseudoproblém, který zcela zbytečně zaměstná nejvyšší ústavní činitele, upozorňuje v komentáři Jan Tvrdoň a trefně poznamenává: „Prezidenta nestojí jeho výroky nic, to si ověřil na nespočtu případů v posledních letech. Zejména nyní je jeho pozice taková, že si může dělat, co chce.“

Skål! Skål! Dánové nejsou vzorem abstinence, ale zároveň mnozí z nich neprolévají bezhlavě hrdla vším, co je po ruce. Naše spolupracovnice Albína Mrázová líčí, jak se první zářijovou sobotu v dánských městech vyrojily degustace piv z celého světa. V jednom ze stánků lákali kolemjdoucí i na Starobrno.

Ptáče poprvé, Ptáče podruhé. Nechystáte se o víkendu na Nabarvené ptáče? Každopádně doporučuji dva naše výrazné texty k zřejmě největší české kulturní události letošního roku:

  • Rozhovor Renaty Kalenské s Václavem Marhoulem, ve kterém se dozvíte, proč režisér odešel ze slavnostní premiéry svého životního opusu, jak dokázal ukočírovat občas vzpurného neherce Petra Kotlára či co si myslí o dětské krutosti i bezelstnosti.
  • A také profil autora literární předlohy Jerzyho Kosińského. Ladislav Nagy polského spisovatele představuje jako zdatného stylistu, ale i mystifikátora, jehož život skončil podobně naturalisticky jako postavy jeho knihy.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, za celou redakci Deníku N vám přeji pěkný víkend.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější