Deník N

Notes: Nekončící údiv nad fascinující záchranou novorozence – a až daleko za tím všichni Koněvové

Srpnové titulní strany papírového Deníku N.
Srpnové titulní strany papírového Deníku N.

Čtvrteční zprávy o miminku, prezidentovi, maršálovi, ptáčeti a měsíčku vám filtruje Jan Kudláček.

Jak je možné, že mrtvý mozek dokáže „vyrobit“ zdravé dítě? Naprosto mimořádný je příběh dítěte narozeného matce s klinicky mrtvým mozkem, který se odvíjí v rozhovoru Evy Mošpanové. Mluvila s Romanem Gálem, primářem Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve Fakultní nemocnici Brno.

Ten popisuje, jak se mu s týmem 50 kolegů po téměř bezprecedentní péči v srpnu zdařil porod zdravé Elišky, u jejíž maminky lékaři po masivním krvácení do mozku čtyři měsíce předtím konstatovali mozkovou smrt.

Porod malé Elišky císařským řezem. Foto: Fakultní nemocnice Brno

Po přečtení rozhovoru s profesorem Gálem se všechno další jeví jako naprosto nicotné, přesto se pokusím upozornit vás ještě na některé pozoruhodnosti dnešního dne.

Maršál Sovětského svazu se bude stěhovat, někteří by rádi jeli s ním

Praha 6 rozhodla, že socha velitele Rudé i sovětské armády Ivana Koněva bude přesunuta do muzea a nahradí ji památník osvoboditelů Prahy.

Dnešní rozhodnutí popisuje Prokop Vodrážka a nenechte si ujít ani rozhovor s Koněvovou dcerou a vnučkou, které u Moskvy navštívila Petra Procházková. Doplnili jsme ho fakty, kdo Koněv byl a co se dělo při Maďarském povstání a ve vztazích Moskvy s Polskem.

Ruský tank Armata T-14 při zkoušce vojenské přehlídky 4. května 2015 na moskevském Rudém náměstí. Foto: Fotolia

Ačkoliv známe své pappenheimské, poměrně překvapivé výsledky přináší i průzkum agentury YouGov pro think tank Evropská rada mezinárodních vztahů (nesouvisí se summitem – Evropskou radou EU, pozn. aut.). Ten zjistil, že kdyby hypoteticky vypukla válka mezi USA a Ruskem, 20 procent (!), tedy celá pětina Slováků, by stála na straně Kremlu.

Jejich počet se vymyká číslům naměřeným v ostatních zkoumaných zemích včetně ČR. Zajímavostí ale průzkum přinesl ještě víc, podívejte se na článek.

Vysvětlit je, i „ty Koněvy“ nejen u nás, ale i v Polsku a třeba i teď v Bulharsku se pokouší i text Michaela Romancova. Ten připomíná, že v postkomunistickém prostoru kritická diskuse o minulosti neproběhla buď vůbec, nebo jen velmi nedokonale.

Komunisté se k moci všude dostali násilím, všude vytvořili mocenský monopol a ten, vedle násilí, udržovali i prostřednictvím monopolu na interpretaci dějin, jejichž „logiku“ prý pochopil marxismus-leninismus. Doporučuji jako vždy velmi čtivý a srozumitelný komentář, tentokrát s názvem V Praze, v Sofii, v Kyjevě se nám fašisté snaží ukrást Velkou vlasteneckou válku, zní podrážděně z Ruska.

Soukup Soukupa

Na Týden Miloše Zemana Jaromíra Soukupa s Jaromírem Soukupem by se mohl přejmenovat pořad televize Barrandov. Kolega Jan Tvrdoň ověřil, že po dvou a půl letech vysílání Týdne s prezidentem má dnes v pořadu daleko větší prostor jeho moderátor a majitel televize v jedné osobě než host a hlava státu (v té druhé osobě). Dozvíte se, proč se prezidentovi „čas pro vyjádření tenčí“ a v čem je Soukupův pořad mezinárodně unikátní.

„Nepodstatné, nedůležité. Pro Deník N tak akorát,“ komentoval článek nejmenovaný mluvčí prezidenta. Lepší doporučení článku opřeného o tvrdá data a poctivou práci našeho datového specialisty a faktologa Jana Tvrdoně si těžko přát.

Týden s prezidentem. Foto: Reprofoto TV Barrandov

Když už jsme u Miloše Zemana, jeho mluvčímu bych určitě doporučil i rozhovor Kirilla Ščeblykina s kosovskou novinářkou o tom, jak Kosovo reaguje na prezidentův nápad na české „oduznání“, jak to mluvčí označil, její země: „O Zemanovi u nás psali, že je na Kosovo naštvaný za fotbal.“

Komerční sdělení: Připomíná to sci-fi filmy. Už jste viděli první český 5G holografický hovor? Viceprezident Vodafonu pro technologie Milan Zíka navštívil v létě Karlovy Vary, přestože byl ve skutečnosti 120 kilometrů daleko.

Co přijede z tiskárny do vašich schránek a trafik?

Zítra v papírovém Deníku N najdete:

  • ptáče ve filmu i v knize, i rozhovor s Václavem Marhoulem,
  • myslivce, Jaromíra Soukupa,
  • peklo minkovické věznice,
  • naopak odlehčený Dánský deník (o pivu) i Jazův komiks a ještě víc zajímavého!

Zaplať virtuální měnou a získáš náhodně vygenerované vylepšení pro svou postavu či tým. Já vám netykám, to je začátek textu Davida Janeczka upozorňující na to, jak herní vývojářské společnosti tahají z hráčů další peníze. Problémem je, že virtuální měnu si můžou koupit za reálné peníze také děti.

Loot boxy jsou velmi populární zejména mezi teenagery. Foto: Futhead.com

Pro děti není ani Nabarvené ptáče, které už vlétlo do českých kin. Deník N přichází s pohledem Vojtěcha Ryndy, podle nějž je Nabarvené ptáče velkolepý film, otázka je, zda se uměleckými postupy příliš nevzdálil divákovi. Žádný český film už dlouho nevyvolal takový rozruch a emoce (a taky nebyl na festivalu v Benátkách). A u málokterého se asi hodí položit otázku: troufnete si na něj jít?

Šikana, zastrašování a trestání. Diplomaté popisují, jak se Čína chová k České republice. Prezidenta Zemana tak trochu najdeme i v článku Jakuba Zelenky o tom, že vztahy mezi ČR a komunistickou Čínou se zhoršují. Peking podle našich diplomatů vůči nim „využívá taktiky šikany, zastrašování a trestání“. Ohroženy jsou i zakázky, které pomohl vyjednat Zeman. Přečtěte si, co se na hedvábné stezce Peking–Praha děje.

A čeho si všimli jinde?

Něčeho podobného – a to taky není vůbec běžné: ministr kultury Zaorálek odešel z jednání s čínským velvyslancem! Nepohodli se o rušení vystoupení českých uměleckých souborů v Číně. Ministr v ČRo řekl, že po velvyslancových „slovech jsem opustil místnost, protože mi připadalo, že rozhovor je zbytečný“. Víc v iRozhlase.

NASA připomíná, že to bylo právě tento den před 57 lety, kdy americký prezident Kennedy pronesl ta památná slova: „Vybrali jsme si cestu na Měsíc…“ Kdybyste si chtěli přečíst, co jsme v červenci psali k 50. výročí splnění (nejen) Kennedyho snu, články Deníku N k přistání na Měsíci najdete tady.

Už vás nebaví číst? Pusťte si podcast! K poslechu a tanci vám zahraje Filip Titlbach, příjemnou konzumaci informací i večeře vám přeje Jan Kudláček.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější