Válka na olomoucké univerzitě neutichá. Děkan výzvu k odstoupení ustál, uznávaný chemik se chce soudit

Táhnoucí se vědeckou válku na olomoucké univerzitě chtěl rektor uklidnit odstoupením rozhádaných vědců, ti ale na svých postech setrvávají. Škola navíc řeší další etické podněty i výpady proti etické komisi.
Univerzita Palackého v Olomouci neprochází nejšťastnějším vstupem do nového akademického roku. Na konci srpna vyhlásili vědci z přírodovědného výzkumného centra stávkovou pohotovost a následovaly výzvy vedení školy k odstoupení děkana Přírodovědecké fakulty Martina Kubaly a šéfa jednoho z fakultních výzkumných center Radka Zbořila, který patří v Česku mezi nejcitovanější vědce.
Na diskusním webu akademiků dŽurnál se vzápětí objevilo dokonce i pobídnutí k odstoupení samotného rektora z pera někdejšího prorektora univerzity Josefa Tillicha.
I po letních prázdninách tak pokračuje bezmála rok trvající napětí uvnitř školy. Rozbuškou je spor mezi univerzitními výzkumnými centry a jejich mateřskou Přírodovědeckou fakultou o vznik vědeckého superústavu CIST, který by centra od fakulty odloučil a začlenil pod správu rektorátu.
Vědci se začali bouřit loni na podzim poté, co vedení univerzity záměr představilo. Na jaře atmosféru na univerzitě rozjitřilo náhlé obvinění z manipulace s daty ve vědeckém článku z roku 2007, pod nímž je podepsaný mimo jiné Zbořil, který jedno z fakultních center – Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) – řídí. Etická komise došla k závěru, že inicioval manipulaci dat v grafu v článku, Zbořil to odmítá a chce se bránit právní cestou.
Rektor Jaroslav Miller se spolu s děkany sedmi fakult začátkem září rozhodl hádky mezi vědci o vznik superústavu rozseknout: