Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válka na olomoucké univerzitě neutichá. Děkan výzvu k odstoupení ustál, uznávaný chemik se chce soudit

Zaměstnanci Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů vyhlásili koncem prázdnin stávkovou pohotovost. Foto: RCPTM
Zaměstnanci Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů vyhlásili koncem prázdnin stávkovou pohotovost. Foto: RCPTM

Táhnoucí se vědeckou válku na olomoucké univerzitě chtěl rektor uklidnit odstoupením rozhádaných vědců, ti ale na svých postech setrvávají. Škola navíc řeší další etické podněty i výpady proti etické komisi.

Univerzita Palackého v Olomouci neprochází nejšťastnějším vstupem do nového akademického roku. Na konci srpna vyhlásili vědci z přírodovědného výzkumného centra stávkovou pohotovost a následovaly výzvy vedení školy k odstoupení děkana Přírodovědecké fakulty Martina Kubaly a šéfa jednoho z fakultních výzkumných center Radka Zbořila, který patří v Česku mezi nejcitovanější vědce.

Na diskusním webu akademiků dŽurnál se vzápětí objevilo dokonce i pobídnutí k odstoupení samotného rektora z pera někdejšího prorektora univerzity Josefa Tillicha.

I po letních prázdninách tak pokračuje bezmála rok trvající napětí uvnitř školy. Rozbuškou je spor mezi univerzitními výzkumnými centry a jejich mateřskou Přírodovědeckou fakultou o vznik vědeckého superústavu CIST, který by centra od fakulty odloučil a začlenil pod správu rektorátu.

Vědci se začali bouřit loni na podzim poté, co vedení univerzity záměr představilo. Na jaře atmosféru na univerzitě rozjitřilo náhlé obvinění z manipulace s daty ve vědeckém článku z roku 2007, pod nímž je podepsaný mimo jiné Zbořil, který jedno z fakultních center – Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) – řídí. Etická komise došla k závěru, že inicioval manipulaci dat v grafu v článku, Zbořil to odmítá a chce se bránit právní cestou.

Rektor Jaroslav Miller se spolu s děkany sedmi fakult začátkem září rozhodl hádky mezi vědci o vznik superústavu rozseknout:

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Spor na Univerzitě Palackého

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější