Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Začínal na kurtu po pradědovi, vyhrál US Open mezi juniory a nechce skončit v kanceláři

Jonáš Forejtek vyhrál v kalendářním roce 2019 tři juniorské grandslamové tituly, ten nejčerstvější z US Open získal v singlu, zatímco ve Wimbledonu a na Australian Open vyhrál ve čtyřhře. Foto: ČTK

Tenista Jonáš Forejtek dnes zajistil českým tenistům vítězství v 1. kole evropsko-africké zóny Davisova poháru. Dříve vyhrál juniorské grandslamové US Open. Bratr českého olympionika v alpském lyžování to dokázal jako první Čech po osmi letech. Jonášův otec Ladislav v rozhovoru pro Deník N vysvětluje, kde se vzala obrovská naděje českého mužského tenisu.

V nejlepší stovce tenistů žebříčku ATP momentálně nefiguruje žádný český hráč. Dlouholetá česká jednička Tomáš Berdych vypadl z elitní společnosti kvůli vleklému zranění a jeho další kariéra je nejistá, Jiří Veselý sice byl před čtyřmi lety i v elitní padesátce, ale letos ze stovky vypadl a zkušený Lukáš Rosol už má zřejmě svá nejlepší léta za sebou.

Díky nastupující generaci domácích hráčů ale nemusí být příští dekáda z pohledu českého fanouška mužského tenisu vůbec marná. Jedním z nich je teprve osmnáctiletý Jonáš Forejtek, který v neděli vyhrál juniorku US Open. Grandslamový titul v této kategorii dokázal český tenista vyhrát naposledy před osmi lety. A byl to právě zmíněný Veselý na juniorce Australian Open.

Forejtek navíc letos získal už třetí grandslamový titul ve své kategorii, předchozí dva však byly v deblu, jednou s Daliborem Svrčinou, podruhé s Jiřím Lehečkou. Tentokrát ale ve finále přehrál favorizovaného Američana Emilia Navu 6:7, 6:0, 6:2 sám.

Kde se ale vzala velká naděje českého tenisu? „Od čtyř nebo pěti let začal s tenisem, který zhruba do jedenácti kombinoval ještě s lyžováním,“ říká Forejtkův otec Ladislav, který vede všechny své čtyři děti ke sportu. „Nejstarší Filip zůstal u lyžování a Jonáš se v jedenácti letech rozhodl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.