Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tereza Brdečková: Přechylování jako jazyková burka

Tento text jsem psala krátce poté, co vláda zamítla možnost, aby si ženy mohly zvolit své příjmení v nepřechýlené podobě. Nenapadlo mne, že se kolem přechylování ženských jmen odehraje bouřlivá debata, v níž padlo mnohé z toho, co uvádím. Zdá se mi, že tu vskutku nejde o gramatiku, ale o společenskou debatu.

Například lingvista Karel Oliva soudí, že ženám přechylování život nepoškozuje. Ovšem, ale proč by si ženy i muži nemohli jméno svobodně vybrat? Jde o to, že společenské vědomí žen se prostě mění a gramatika by jej měla následovat, naopak to už nemůže fungovat.

Velmi ráda bych se jmenovala Tereza Brdečka, ale nesmím, protože to moje vláda zakázala s odůvodněním, že „přechylování příjmení je charakteristickým rysem českého mluvnického systému.“ Táži se, proč musí zůstat charakteristický rys nezměněn a proč ho vláda neodstraní. Neboť: Je to patnáctičlenná vláda, kde sedí pouze čtyři ženy. Schvalovat to celé bude Poslanecká sněmovna složená ze čtyř pětin z mužů. Tito muži tedy rozhodnou, že nemám právo se jmenovat, jak uznám za vhodné a jak to odpovídá mému mezinárodnímu pracovnímu životu.

Pánové, vy, kteří držíte moc v naší republice, vy mluvíte o „charakteristickém“ (už nikoliv povinném) mluvnickém přechylování. Ano, vím o něm, já třeba patřím ke generaci, která bude do smrti říkat Sofie Lorenová a Indira Gándhíová, stejně jako dodnes trpím při pohledu na -z- ve slovech filozofie nebo prezident. Zvyk je železná košile a Češi jsou konzervy, což má určité výhody. Třeba v tom, že na to, co se tu posledních třicet let dělo, jsme svou vlast poničili jen mírně. Anebo že jsme si uchovali složitost českého pravopisu, kterou osobně považuji za krásnou a vynalézavou. Uvědomuji si, že je neudržitelná, ale až se svých mluvnických složitostí vzdáme, můžeme vyházet do popelnic celou literární klasiku v čele s Máchou a Erbenem, protože je už nikdo nedokáže číst. A to nechceme.

Jenže, pánové, ono 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Polemika

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější