Deník N

Hurá, komunisté mimo Sněmovnu? Radost, která zhořkne

Předseda Vojtěch Filip přivedl díky dohodě s Babišem komunisty nejblíže k moci v polistopadové historii této země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda Vojtěch Filip přivedl díky dohodě s Babišem komunisty nejblíže k moci v polistopadové historii této země. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Komentář Jana Moláčka: Srpnový průzkum společnosti Kantar pro ČT poslal poprvé v polistopadové historii KSČM mimo Sněmovnu. Komunisté v něm získali pouze 4,5 procenta preferencí. Na sociálních sítích to vyvolalo značnou pozornost. Pozitivně výsledek průzkumu přijali pochopitelně příznivci polistopadové prozápadní orientace Česka. Radost ale není tak úplně na místě. Nejde o to, že se jedná o pouhý průzkum, od něhož se volební výsledky mohou zásadně lišit. Skutečný problém naopak přijde, pokud se potvrdí. Je totiž až příliš zřejmé, kdo komunisty ve Sněmovně případně nahradí.

Představme si následující fiktivní situaci. V pracovním táboře nějakého totalitního režimu se roznese zpráva, že jeho velitel dostal mrtvici a je v kómatu, z něhož se nejspíš už neprobere. Nejspíš na tom zdravotně nebyl dobře už déle, v posledních měsících už ho trestanci moc často nevídali. Mnozí si ho ale až příliš dobře pamatují z dřívějška jako sadistického despotu.

Tyrana nemá nikdo z muklů důvod litovat. Zprávu o mrtvici zřejmě přivítají s radostí jako trest za zločiny, které má na svědomí.

Jenže – současně jim taky bude jasné, kdo na jeho místo nastoupí. Mladý a energický fanatik, který je už teď s radostí mlátí a ponižuje každý den. A u toho jim otevřeně slibuje, že skutečnou míru jeho nenávisti okusí, až bude mít v táboře hlavní slovo on.

Je velmi pravděpodobné, že pocit zadostiučinění z konce starého velitele bude u trestanců zkalen obavami z nástupu mladého. Mnozí z nich si možná potají budou přát, aby starý mrtvici přežil a ještě pár let táboru velel on.

V podobné situaci je teď

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější