Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Volební kýč, kaviár za babku a nenápadné represe. V Moskvě mohou slavit hlavně komunisté

Volební místnosti připomínají často spíš vstup do cirkusového šapitó. Ani to ale nepomohlo, účast byla tradičně nízká. Foto: Petra Procházková, Deník N
Volební místnosti připomínají často spíš vstup do cirkusového šapitó. Ani to ale nepomohlo, účast byla tradičně nízká. Foto: Petra Procházková, Deník N

Reportáž Petry Procházkové z Moskvy: Místní volby jsou v Rusku od chvíle, kdy se Vladimir Putin rozhodl řídit zemi sám, bez účasti občanů, celkem bezvýznamnou událostí. Letos se symbolicky konaly 8. září, v den, kdy přesně před dvaceti lety explodovala pod moskevským obytným domem v ulici Gurjanova bomba a zabila přes 100 lidí. Právě tehdy se lidé nechali přesvědčit, že bezpečí je víc než svoboda.

Na Tverské se tančí. Plesá a zpívá. Mezi zlatými klasy a rolnicemi s kosou, srpem či snopem, dělníky s kladivem i mladými lidmi převlečenými za kosmonauty pobíhají matky s iPhony a fotí své rozjívené ratolesti.

Uprostřed je fontána. Je na ní 15 soch žen v různých oblecích a u každé nápis: Uzbecká SSR, Gruzínská SSR, Ázerbájdžánská SSR, Estonská SSR… i Ukrajinská SSR.

Celé centrum patnáctimilionové ruské metropole patří v neděli nostalgickým vzpomínkám na sovětské časy, na sovětskou pýchu, dostatek, vědu, zemědělské úspěchy, dobývání vesmíru, industriální boom i lidovou kulturu.

Mladí Rusové bez skrupulí pózují před sochami symbolizujícími bývalé sovětské satelity, v současnosti ovšem státy, které Rusko částečně okupuje. A se kterými je v nevyhlášené válce.

Zmenšené modely ze slavné Výstavy výdobytků národního hospodářství, která v komunistických dobách měla dokazovat úspěchy sovětské ekonomiky, v neděli zaplnily Tverskou třídu v Moskvě. Foto: Petra Procházková, Deník N

Jenže dnes je všechno dovoleno. I větší míra nevkusu, ať už estetického, či mravního. Slaví se přece Den města Moskvy a v celém Rusku si lidé zase jednou zvolili své představitele v orgánech státní moci.

Strana Jednotné Rusko obsadí v moskevské dumě podle předběžných výsledků zhruba polovinu křesel. Očekávala však výraznější výsledek. Spokojení jsou komunisté, kteří budou nejspíše na druhém místě. Konečné výsledky budou v pondělí.

V rychlém rytmu se šíleně zmítají dlouhovlásky s odhalenými rameny, a když se jich zkouším zeptat, zda dnes volily, kývají hlavami, ale možná to je jen součást tance.

Zato vysoký muž s děckem na rukách se mi přiznává sám, iniciativně. „Nevolil. Nemá to cenu.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější