Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Skóroval a vyslechl si opičí skřeky. Miliardová posila poznala, jak v Itálii tolerují rasismus

Milánský Inter zaplatil Manchesteru United za Romelua Lukakua 80 milionů eur, což z Belgičana dělá vůbec nejdražšího hráče v historii klubu. Foto: ČTK / Jonathan Moscrop, PA
Milánský Inter zaplatil Manchesteru United za Romelua Lukakua 80 milionů eur, což z Belgičana dělá vůbec nejdražšího hráče v historii klubu. Foto: ČTK / Jonathan Moscrop, PA

Na konci srpna přestoupil Romelu Lukaku za zhruba dvě miliardy korun z anglického Manchesteru United do italského Interu Milan. Hned při své premiéře na venkovních stadionech Serie A zažil belgický útočník nepříjemný zážitek. Příznivci Cagliari si na jeho adresu neodpustili rasistické pokřiky. Rasismus je totiž v italském fotbale stále silně zakořeněný.

Běží 72. minuta utkání mezi Cagliari a Interem. Nová posila hostů si staví míč na značku pokutového kopu. Penaltu bez problému promění. Belgičana nerozhodily ani opičí skřeky fanoušků, které se ozývaly z hlediště těsně před rozhodujícím gólem zápasu, který Inter vyhrál 2:1.

Lukaku se tak v Itálii uvedl brankou, tamní liga se mu naopak představila se svým dlouhodobým problémem.

„Poslední měsíce se mnoho hráčů setkalo s rasismem,“ připomíná Belgičan útoky na sociálních sítích na své bývalé spoluhráče Paula Pogbu a Marcuse Rashforda. Oba hráče Manchesteru fanoušci rasisticky uráželi, když neproměnili penaltu.

Stoper Rudých ďáblů Harry Maguire dokonce na Twitteru navrhoval omezit anonymitu sociálních sítí, čímž by se podle něj předcházelo nechutným útokům kvůli původu člověka.

Podobně reagoval i Lukaku po zážitku ze Sardinie.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Fotbal

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější