Deník N

„Na hrocha se nechodí se špendlíkem.“ Poslanci nejsou k ústavní žalobě na Zemana příliš vstřícní

Prezident Miloš Zeman. Foto: ČTK
Prezident Miloš Zeman. Foto: ČTK

Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana nemá ve Sněmovně příliš podporu, vyšlo najevo při pátečním jednání ústavně právního výboru. Zatímco poslanci z hnutí ANO namítali, že se jedná o právní výklad a některé skutky se podle nich nestaly, KDU-ČSL a Pirátům vadilo, že žaloba obsahuje i body, které nevnímají jako porušení ústavy. Skeptičtí byli i představitelé ODS. Plénum rozhodne na konci září.

Ústavně právní výbor doporučil Sněmovně projednat ústavní žalobu na prezidenta veřejně. Neprošel ale návrh, aby každý poslanec povstal a svoji volbu zdůvodnil.

Poslanci žalobu, která jim přišla ze Senátu, nehodnotili příliš vstřícně. Poslankyně a zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) upozornila, že jde o výklad ústavy. Podle ní by bylo možné při použití podobné optiky podat žalobu i na Václava Havla.

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek ale namítl, že to možné není, protože možnost podání ústavní žaloby se do ústavy dostala až poté, co Havel prezidentský úřad opustil.

Zpravodajka tisku Zuzana Ožanová (ANO) při jednání zdůraznila, že ústavní žaloba nemá být prostředkem vyjádření nesouhlasu k prezidentovým krokům.

Před podáním žaloby varoval i někdejší ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Zmínil, že Zemanovým voličům se jednotlivé body těžko vysvětlí a 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Hlavní

V tomto okamžiku nejčtenější