Deník N

Notes: Studenti nemají do čeho říznout, boj o přechylování a smutná zpráva od Cimrmanů

Titulní stránka tištěného Deníku N, 5. 9. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N
Titulní stránka tištěného Deníku N, 5. 9. 2019. Foto: Jan Moláček, Deník N

První zářijový čtvrtek zaplnil papírové i webové stránky médií obvyklou dávkou zpráv dobrých i horších. Z Deníku N i od konkurence vybral do Notesu to nejzajímavější Jan Moláček.

Eva Mošpanová popsala nesnadnou práci muže, který má zvláštní úkol – sehnat deset tisíc mrtvol. Není to žádný násilník, ale profesor anatomie. Studentům, kteří se potřebují s tímto odvětvím medicíny seznámit, totiž chybí studijní materiál.

Má být ministr současně poslancem? Barbora Janáková představuje lidovecký návrh, aby si člen vlády mohl vybrat, zda si mandát ponechá, nebo parlamentní křeslo přenechá náhradníkovi. Změna ústavy má šanci projít.

Mají mít Češky povinnost doplnit své příjmení koncovkou -ová? Máme ji přidávat k příjmením političek či sportovkyň, které česky nemluví a své jméno by v českých novinách ani nepoznaly? Otázkou, která čas od času rozbouří každou redakci, se zabývala i vláda. Jana Ciglerová mluvila s lingvistkou, která přechylování odmítá.

Petr Koubský vás překvapí informací, že některé zdánlivě jednoduché úlohy nezvládne ani ten nejvýkonnější počítač – třeba najít nejkratší trasu spojující větší počet měst.

To. Fanoušci jednoho z nejslavnějších knižních a filmových hororů netrpělivě čekají na filmové pokračování To Kapitola 2. Nad důvody fenomenální obliby příběhu spisovatele Stephena Kinga se zamýšlí Boris Hokr.

Žlutá pláštěnka, červený balonek a číhající hrůza. Foto: Vertical Entertainment

Akrobatický pilot Martin Šonka má na dosah obhajobu titulu mistra světa, ale taky starosti. Soutěž Red Bull Air Race, v níž je tak úspěšný, totiž na podzim končí. Na to, co bude dělat dál, se ho zeptal David Janeczek.

Když miliardář kupuje médium, jeho redakce obvykle zbystří. V těchto dnech se to týká novinářů francouzského deníku Le Monde, v němž zvyšuje svůj podíl Daniel Křetínský. Detaily najdete v článku Jakuba ZelenkyJana Pavce.

„Tady seděl, jak sedíš ty, ty, ty a ty. Tady všude seděl.“ Kdo by neznal hlášku děda Vševěda z cimrmanovské hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Hlas, který jsme s ní měli spojený, ale umlkl. Co znamenal dnes zesnulý Jaroslav Weigel pro divadlo a své kolegy, na to se Lenka Vrtišková Nejezchlebová zeptala jednoho z nich – Zdeňka Svěráka.

Členové Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák (vlevo) a Jaroslav Weigel převzali 31. října 2016 v Praze Diamantovou desku Supraphonu za 1 630 000 prodaných zvukových nosičů a pokřtili kolekci LP a jedno DVD (na snímku). Foto: ČTK

V zítřejším Deníku N najdete:

Titulní strana Deníku N v pátek 6. září 2019.
  • Lze se vyrovnat s jednou z nejtěžších nemocí u vlastních dětí?
  • Vasil Biľak v dalším díle seriálu Tváře normalizace
  • Obraz exekutorů mají zlepšit bývalí manažeři TV Nova

Co píší jinde?

České televizi se podařilo položit několik otázek jedné z mediálně nejžádanějších osobností dneška – státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi, který rozhodl zastavit trestní stíhání Andreje Babiše. Šaroch ČT řekl, že jeho nadřízení, kteří ještě mohou rozhodnutí změnit, o jeho postupu i závěrech věděli.

Rakouská média, třeba deník Kurier, se obsáhle věnují kybernetickému útoku na servery lidové strany (ÖVP). Neznámí hackeři už v minulých týdnech poslali médiím data o stranickém financování. Exkancléř Sebastian Kurz to označil za útok nejen na stranu, ale na rakouskou demokracii. Rakousko čekají 29. září předčasné volby.

Zaujalo nás na sociálních sítích

První řada budapešťského summitu na téma porodnosti. Nechybí vám v ní někdo?

 

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější