Deník N

Chaos je v demokracii v pořádku. Příští týden přijdeme s návrhy řešení brexitu, říká britský velvyslanec

Britský velvyslanec Nick Archer se psem, kterého adoptoval z českého útulku. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Britský velvyslanec Nick Archer se psem, kterého adoptoval z českého útulku. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Velká Británie v nejbližších dnech navrhne plán, jak vyřešit patovou situaci ohledně brexitu. V rozhovoru pro Deník N to uvedl britský velvyslanec v Praze Nick Archer. Popisuje v něm pohnutky Britů k odchodu z EU, jeho možné dopady pro království a tamní Čechy i to, zda do Česka dorazí premiér Boris Johnson.

V Deníku N se snažíme lidem vysvětlovat brexit. Naposledy v noci na dnešek. Vy tady reprezentujete britskou vládu. Jak byste brexit vysvětlil Čechům? Co se děje? O co v něm jde?

Do určité míry to souvisí s tím, co se v posledních letech děje po celé Evropě. Což je rozčarování z toho, jak se doposud dělala politika ve většině evropských zemí. Můžeme vysledovat některé shodné impulzy a následky tady, ve Francii, Itálii, Německu…

Myslím, že je to evropský fenomén, který lidé často nazývají jako vzedmutí populismu proti politickému establishmentu. Ale v něčem se to samozřejmě liší. Zbytek Evropy do takové míry nezpochybňoval členství v Evropské unii.

Velmi často se mluví o problému migrace. Zajímavé je, že v Británii k ní dnes máme pozitivnější přístup než v době, kdy to celé začalo. Spočívá to v jejím zvládání. My jsme dnes v problematice migrace velmi dobří. A jednoznačně nejlepší v Evropě pokud jde o integraci.

Ale jde o to, co bylo na ostrovech přítomno od samého počátku, od roku 1973 (kdy Británie do EU, tehdy EHS, vstoupila, pozn. red.). Lidé chápali a cítili členství trochu jinak, protože my nemůžeme sednout do auta a zajet si na dovolenou do Prahy. Musíme se přepravit přes Lamanšský průliv.

Kromě toho členství v Evropské unii zpočátku přinášelo víc výhod než nevýhod, ale postupně to někteří začali vidět obráceně. Pak jsou tu agresivní globalisté a liberálové, kteří nemají rádi tržní bariéry mezi EU a zbytkem světa. Takže těch impulzů je celá řada.

A v Británii se tato nespokojenost, kterou vidíme po celé Evropě, projevila tímto konkrétním způsobem. Většina lidí, když byla dotázána na členství v EU, se vyslovila pro možnost odejít. Vláda, kterou zastupuji, se snaží dostát tomu, co si lidé v referendu vybrali.

Nick Archer, velvyslanec Spojeného království, na zahradě ambasády v Praze na Malé Straně. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Datum brexitu se už potřetí změní. Věříte, že k němu dojde v lednu 2020, nebo později? Máme očekávat další komplikace a zpoždění?

Nyní máme vládu, která je odhodlána odejít k 31. říjnu, s dohodou, nebo bez. Datum se možná změní, ale vláda se dál bude snažit dojednat dohodu o odchodu. Zatím se nic nemění a bylo by ode mě bláznivé tvrdit, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

Rozhovory

V tomto okamžiku nejčtenější