Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Obhajobu titulu mistra světa má na dosah, ale stejně přijde o práci. Gripeny by mě lákaly, dopravní letectví ne, říká Šonka

Piloti v obrovské rychlosti létají mezi natlakovanými pylony. Vyhrává ten, kdo postavenou trať zaletí v nejrychlejším čase a zároveň křídlem neroztrhne pylon. Foto: Red Bull content pool
Piloti v obrovské rychlosti létají mezi natlakovanými pylony. Vyhrává ten, kdo postavenou trať zaletí v nejrychlejším čase a zároveň křídlem neroztrhne pylon. Foto: Red Bull content pool

Martin Šonka patří mezi nejlepší akrobatické piloty na světě, minulý rok vyhrál seriál Red Bull Air Race. Stejný úspěch může navíc už tuto neděli zopakovat, neboť před posledním zápasem vede o čtyři body. Jenže sport, kterému mohl následující dekádu dominovat, končí kvůli nedostatku „vnějšího zájmu“. Alespoň takto vysvětlil konec seriálu hlavní sponzor. Šonka se tak octne bez práce. V rozhovoru pro Deník N řekl, že uvažuje o návratu do armády, kde dříve létal.

„Red Bull se rozhodl nepokračovat v šampionátu. Zbývajícími podniky v letošním roce jsou Kazaň, Balaton a Čiba,“ uvedla na konci května společnost Rakušana Dietricha Mateschitze.

Nejlepší akrobatičtí piloti na světě včetně dvou Čechů Martina Šonky a Petra Kopfsteina se tak po prvním zářijovém víkendu ocitnou bez práce. Šonkův tým naposled složí a rozloží závodní speciál, který bude mimochodem český pilot ještě několik let splácet, o víkendu v japonské Čibě.

Co se vám honí hlavou před posledním závodem?

Před závodem panuje vzrušení z toho, že v Japonsku mohu obhájit titul, takže se opravdu koncentruju pouze na výkon. Ale v momentě, kdy přistanu a začneme s týmem rozebírat letadlo, samozřejmě převládne nostalgie, protože to bude naposled a možná už nikdy nic podobného nezažiju.

Existuje nějaká možnost, že se seriál Red Bull Air Race vrátí, protože v minulosti už pauzu měl?

Nemám momentálně žádné informace, jestli je nějaká šance. Samozřejmě stále doufám, že možnost existuje. Nějaký jiný silný partner by musel koupil celý seriál. Jde pouze o to, jestli se někdo takový objeví, nebo ne. Stále doufám, protože náš sport je nádherný a urazil už velmi dlouhou cestu. Získal si věrné fanoušky a myslím si, že by byla škoda, aby to takhle skončilo.

Už víte, co budete dělat po konci seriálu Red Bull Air Race?

Mám několik nabídek, určitě

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější