Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejsme prostí úředníci, kteří připravují koncepty, říká žalobce

Státní zástupce Jaroslav Šaroch. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Státní zástupce Jaroslav Šaroch. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Státní zástupce Jaroslav Šaroch se ve věci Andreje Babiše a Čapího hnízda rozhodl podle informací Deníku N zastavit trestní stíhání, věc ale ještě musí schválit jeho nadřízený. Jakou roli má nejen v této kauze dozorující státní zástupce?

Na verdikt žalobce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo veřejnost i novináři s napětím čekali řadu měsíců. Případ, v němž čelí obvinění i premiér Andrej Babiš, dostal státní zástupce na stůl téměř před čtyřmi lety a od té doby trestní řízení řídil: shromažďoval důkazy a úkoloval policii, aby mohl rozhodnout, zda premiéra a další obviněné postaví před soud.

Poté co včera vyšlo najevo, že svůj původní názor změnil a rozhodl se zastavit trestní stíhání Andreje Babiše, jak informoval Deník N, nastal ve veřejné diskusi zmatek.

Proces není tak přímočarý, jak se mohlo zdát: Šaroch sice rozhodl, trestní stíhání ale zatím běží dál. Šarochův verdikt ještě musí schválit jeho nadřízený, šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím. Jakou roli má tedy v celém případu státní zástupce Jaroslav Šaroch a jeho rozhodnutí?

„Stále platí, že obžalobu nebo usnesení vydává dozorový státní zástupce svým jménem. Včera jsem si v některých článcích všiml velmi chybné interpretace, že dozorující státní zástupce je pouze nějaký úředník, který připravuje koncepty a výsledný dokument za něj podává až šéf. Tak to ale není,“ upozorňuje mluvčí Unie státních zástupců ČR Ondřej Šťastný, který zároveň pracuje jako žalobce na Městském státním zastupitelství v Praze.

„Odpovědnost za průběh kauzy v přípravném řízení, tedy než se dostane k soudu, má konkrétní dozorový státní zástupce. To je zpracovatel věci na státním zastupitelství. Současně je třeba si uvědomit, že státní zastupitelství je hierarchická struktura, kde platí vztahy nadřízenosti a podřízenosti na rozdíl třeba od soudců, kteří mají úplnou nezávislost,“ vysvětluje Šťastný.

A právě z této hierarchie vychází právo vedoucích zkontrolovat a schválit podání obžaloby nebo zastavení stíhání. „Nejvlastnějším smyslem těchto oprávnění, která vedoucí mají, je sjednocovat postupy, aby se v obdobných situacích rozhodovalo obdobným způsobem,“ popisuje Ondřej Šťastný.

„Je to formální kontrola, někdy může být i obsahová, ale není to

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Kauza Čapí hnízdo

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější