Deník N

Další bitva o brexit: Johnsonova vláda se v noci utká s poslanci o odklad. Mezitím ztratila většinu

Britský parlament v noci. Foto: Tom Chen, Unsplash
Britský parlament v noci. Foto: Tom Chen, Unsplash

Analýza: Půjdou Britové k předčasným volbám? Bude odchod Spojeného království z Evropské unie znovu odložen? O tom se může ve Westminsteru začít hlasovat už dnes pozdě večer. Než bitva stačila vypuknout, přišla Johnsonova vláda v parlamentu o většinu.

Rozložení sil na bojišti: Na jednu stranu se dnes večer postaví vláda Borise Johnsona a část jeho vládnoucí Konzervativní strany. Na straně druhé budou stát (přesněji řečeno sedět v parlamentních lavicích) opoziční labouristé a část konzervativců vzbouřených proti vlastnímu premiérovi.

Je to ale složitější, obě strany jsou pestřejší, jak ještě vysvětlíme.

AKTUALIZOVÁNO: Navíc: Johnsonova vláda dnes ztratila většinu jediného hlasu, když na své členství rezignoval konzervativní poslanec Phillip Lee. V dopise informoval premiéra, že „po zralé úvaze dospěl k závěru, že jako poslanec za Konzervativní stranu už nemůže dál sloužit nejlepším zájmům svých voličů a země“ – a přestoupil k proevropským liberálům.

O co se bude bojovat: O brexit, nebo spíš o jeho podobu, a o konání předčasných voleb.

A co je ve hře: Chaotický brexit 31. října, nebo až někdy příští rok, například na konci ledna. Všechna křesla (přesněji místa v lavicích) v Dolní sněmovně britského parlamentu. A možná taky trochu brexit jako takový, ale o to tolik nejde.

Co kdo chce prosadit: Premiér Boris Johnson především usiluje o 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

brexit

V tomto okamžiku nejčtenější