Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Novinář Golunov o bizarních okolnostech svého zatčení, ale i současné svobody

Ruský novinář Ivan Golunov. Foto: Eva Kubániová, Investigace.cz
Ruský novinář Ivan Golunov. Foto: Eva Kubániová, Investigace.cz

„K normálnímu životu se teprve musím vrátit,“ říká Ivan Golunov, ruský investigativní novinář. Odhalil řadu korupčních kauz, ale opravdu ho proslavilo až zatčení začátkem června, na základě falešného obvinění z prodeje drog. Hrozilo mu až 20 let vězení.

Poté co vyšlo najevo, že mu policisté drogy podstrčili, propukl obří skandál. Tisíce lidí vyšly demonstrovat do ulic, novináře bezprecedentně podpořila i prokremelská média a vysoce postavení činitelé včetně Putina. Golunov byl po šesti dnech propuštěn na svobodu, na jeho bezpečnost dnes dohlíží státem přidělená ochranka.

O vlně solidarity, současných protestech a ztrátě soukromí mluví Ivan Golunov v rozhovoru s Jakubem Šimákem z webu Investigace.cz v lotyšské Rize.

Co se vám honilo hlavou ve chvíli, kdy vás policie zatkla?

Snažil jsem se pochopit, o co jde. Když mi nasadili pouta a strčili mě do auta, řekli, že jsou z protidrogového útvaru. Napadlo mě, že minutu před zatčením jsem zrovna něco fotil. V Moskvě totiž funguje taková online služba stížností – když například uvidíte poškozenou dopravní značku, vyfotíte ji a odešlete přes aplikaci úřadům. Ty jsou během sedmi dnů povinny zjednat nápravu.

Jak mohlo focení dopravní značky souviset se zatčením?

Šlo o něco jiného. V Rusku je rozšířená metoda předávky drog bez přímého kontaktu mezi kupujícím a dealerem. Dealer drogu schová třeba uprostřed květinového záhonu v centru města a vyzve kupujícího, aby

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější