Deník N

Krnáčová podá trestní oznámení kvůli odpískanému festivalu komiksů. Sama ho propagovala, kritizuje místostarosta

Pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto Ludvík Hradilek
Pražská primátorka Adriana Krnáčová. Foto Ludvík Hradilek

Na poslední chvíli odpískaný festival komiksů a seriálů, který se měl v září konat na pražském Výstavišti, bude zřejmě řešit policie. Dosluhující primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se kvůli zrušené akci PragueCon chystá podat trestní oznámení. V rozhovoru pro Deník N uvedla, že dozorčí rada Výstaviště ani její bývalý předseda Pavel Vyhnánek (Praha sobě) nekonali. Ten ale primátorčina tvrzení označil za lživá.

Popkulturní akce s rozpočtem 40 milionů korun se měla uskutečnit na konci září, jen pár dnů před komunálními volbami. Jenže: jak městská firma později přiznala pro server iRozhlas, k uspořádání festivalu neměla žádnou platnou smlouvu. A proto ji zhruba měsíc před startem odvolala.

O možném konci festivalu se přitom začalo hlasitě mluvit už v červnu, kdy rezignoval tehdejší předseda dozorčí rady městské firmy Výstaviště Praha Vyhnánek. Svůj krok vysvětloval právě pochybnostmi o smlouvě k festivalu PragueCon. Snažil se prý svolat mimořádnou valnou hromadu, město na jeho požadavek údajně nereagovalo.

Jenže právě na současného místostarostu sedmé městské části Vyhnánka ukazuje v trestním oznámení primátorka, která ho mezitím v dozorčí radě nahradila. Podle Krnáčové z funkce, za kterou pobíral odměnu, raději odstoupil, než aby něco udělal. „Měla jsem ho tady a ptala jsem se, proč nekonal. A on mi řekl, že nemohl, protože jsou volby. Zadala jsem audity a ve čtvrtek podám trestní oznámení,“ řekla Deníku N Krnáčová.

„Tyhle věci jsou úkolem dozorčí rady a je mi jedno, kdo tam tehdy byl. A když někdo říká, že neměl informace, měl si je vyžádat,“ dodala. Oznámení bude za dozorčí radu podávat na neznámého pachatele.

Zcestné a lživé, říká Vyhnánek

Vyhnánek označil tvrzení primátorky za zcestná a lživá. Tvrdí, že chtěl údajně nezákonné kroky řešit na mimořádné valné hromadě, což mu ale prý neumožnila Rada hlavního města v čele s primátorkou.

„Byl jsem to já, kdo jako první upozornil na podvodné jednání manažerů z hnutí ANO a na nevýhodné smlouvy uzavírané na Výstavišti, primárně v souvislosti s akcí PragueCon, které udělila záštitu paní primátorka a kterou veřejně propagovala,“ prohlásil Vyhnánek, podle nějž to dokládají zápisy z dozorčích rad. „Rezignoval jsem až po tomto flagrantním ignorování dozorčí rady ze strany jediného akcionáře, protože mi tím bylo znemožněno řádně vykonávat svoji funkci,“ popsal Vyhnánek. Zároveň odmítl, že by při rozhovoru s primátorkou přišla řeč na volby.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Praha

V tomto okamžiku nejčtenější