Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Mindhunter 2: O čem vrazi sní

Mindhunter 2. Foto: Netflix
Mindhunter 2. Foto: Netflix

Takřka po dvou letech premiéruje režisér David Fincher novou sezonu výjimečného kriminalistického seriálu Mindhunter. Jde o excelentní, studivou podívanou do duší zvrácených vrahů, i těch, kteří se je snaží vypátrat.

Mindhunter (Netlix) není seriál k ukrácení dlouhé chvíle. Retro ze sedmdesátých a osmdesátých let je studené jako vězeňské mříže. Ambiciózní mladý agent FBI Holden Ford (Jonathan Groff) společně s ostříleným, mrzutým kolegou Billem Tenchem (Holt McCallany) za nimi vyslýchají masové vrahy. Sami pak ve sklepě výzkumného centra FBI nahrávky rozebírají a snaží se pochopit uvažování odsouzených zločinců. V nově založené jednotce doufají, že nabyté znalosti by jim mohly pomoci rychleji odhalit vrahy, kteří jsou dosud na svobodě. Ve snažení hrdinům pomáhá psycholožka Wendy Carrová (Anna Torvová), v rámci FBI se na ně ale ostatní dívají jako na pošuky. Vždyť který bohabojný občan by se chtěl potkávat s Charlesem Mansonem, jak se o to snaží Holden Ford? Nakonec musí vzít zavděk náhradníkem ze zabijácké lavičky, Edem Kemperem, který v polovině sedmdesátých let řádil v Kalifornii. Z obrovitého chlapa se ovšem vyloupne magnetizující vypravěč.

Sérii na motivy stejnojmenné faktografické knihy vytvořil Joe Penhall, jinak scenárista Cesty (2009), kde zdařile adaptoval stejnojmenný postapokalyptický román Cormaca McCarthyho. Producentem a hlavním režisérem je tu ale David Fincher. Precizní detailista, milovník kriminálek všeho druhu a masových vrahů zvlášť: jeho prvním velkým úspěchem byl thriller Sedm (1995), kde Brad Pitt a Morgan Freeman pátrají po rafinovaném vrahovi. O dvanáct let posunul krimi žánr tísnivým psychologickým dramatem Zodiac o pátrání po skutečném mordýři, jehož nelze dopadnout.

Mistr dialogu

A právě tenhle film Mindhunter připomíná. Svou tísnivou atmosférou založenou na neuhýbavé kameře a zvukové stěně, kde se hučící hudební motivy proplétají se bzukotem elektrických přístrojů, houkáním vzdálených vlaků a vyzváněním tlačítkových telefonů. Akcentem na kriminální vědu a na proceduru a ovšem i na bujné dialogy. Ve filmové branži je David Fincher asi největším

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Film

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější