Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pospíšil: Kalousek stejně jako Zeman trpí syndromem bývalého předsedy

Jiří Pospíšil. Foto: ČTK
Jiří Pospíšil. Foto: ČTK

Kdyby se Markéta Pekarová Adamová nerozhodla kandidovat, sám by dál usiloval o pozici předsedy TOP 09. Jiřímu Pospíšilovi však přijde logické, aby v čele strany stál někdo, kdo ji povede do voleb. Dosluhujícímu předsedovi rozbroje uvnitř strany vadí, ale má za to, že kromě výzev k mediální zdrženlivosti s tím nemůže nic dělat.

Kandidáta na předsedu strany Tomáše Czernina i předsedu poslaneckého klubu Miroslava Kalouska překvapilo, když se Markéta Pekarová Adamová rozhodla kandidovat na šéfku strany. Byl jste také překvapen?

Nepřekvapilo mě to. Já jsem tu informaci věděl několik dní předtím, než ji ohlásila veřejně. Mám z toho radost, protože si myslím, že je kvalitním kandidátem a bylo by dobře, kdyby vedla stranu do poslaneckých voleb. Ona se netají tím, že by byla ráda, kdyby mohla být volebním lídrem. Podle mě je v zájmu TOP 09, aby předseda strany byl zároveň volebním lídrem do Poslanecké sněmovny. TOP 09 by to posílilo.

Podle Miroslava Kalouska jste měl lví podíl na tom, že Pekarová Adamová kandiduje. Je to pravda?

Já jsem nikoho nepřemlouval. Bylo to její rozhodnutí. Ona je suverénní politička. Nejsem člověk, který někoho manipuluje a řídí. Vždy jsem ji vnímal jako politickou partnerku, v zásadě o všech krocích jsem se s ní radil a bral jsem ji jako spolupředsedkyni. V žádném případě to nebyla loutka. Já jsem jí jen řekl, že by bylo skvělé, aby nad tím uvažovala.

Proč to podle vás Kalousek říká?

Já nechci Miroslava Kalouska komentovat. Po celé dva roky se vůči mé osobě staví kriticky. Nepodporoval mě ve vedení. Myslím, že není důležité, proč se Markéta rozhodla. Bavme se o tom, jestli je, nebo není dobrým kandidátem, ale její pohnutka přece není důležitá.

Vy jste se rozhodl nekandidovat kvůli tomu, že předseda strany má být lídrem do parlamentních voleb. Kolují informace, že jste se bál souboje s Tomášem Czerninem.

Kdyby se Markéta Pekarová Adamová rozhodla nekandidovat, kandidoval bych já. To říkám kontinuálně. Dlouhodobě říkám, že evropské volby dopadly úspěchem a že si myslím, že bych měl kandidovat do vedení strany. Vždy jsem ale dodával, že čekám na další kolegy, kteří by mohli být vhodnější kandidáti než já. Důležité bylo právě to, aby byl šéf strany zároveň lídrem do poslaneckých voleb.

Ve chvíli, kdy ODS povede do voleb Petr Fiala, STAN nejspíše Vít Rakušan, Piráty Ivan Bartoš, je správné, aby na tom TOP 09 byla stejně. Rozhodl jsem se tak v zájmu TOP 09.

Zmínil jste, že vůči vaší osobě byl Miroslav Kalousek kritický. Myslíte si, že to straně ubližovalo?

Já respektuji, že má vůči mé osobě Kalousek

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější