Deník N

Notes: Exekuce, etika, Euforie. Kdo si troufá na jadernou pokličku a na pistole za úsvitu?

Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku ve svých schránkách nebo na pultech trafik. Foto: Deník N
Tištěný Deník N najdete od pondělí do pátku ve svých schránkách nebo na pultech trafik. Foto: Deník N

Ruské rakety s jaderným pohonem jsou o to dravější, že mají v patách strach. Při chuti jsou i exekutoři, ale byla by škoda, kdyby vás hluboký smutek Euforie odradil od cesty Tenkrát do Hollywoodu. Ani kdyby vystřelilo hned tisíc pistolí. U čtvrtečního čtení vás za celou redakci „Enka“ vítá Magdalena Slezáková.

Den Deníku N

Ruská stáj malých Černobylů. Když pták buřňák roztáhne při útoku křídla, naměříte mezi nimi až dva metry. Když je roztáhne raketa Buřňák při havárii, naměříte radiaci. Ruská chlouba vybuchla, ale žádný strach, ujišťuje Moskva: až na těch sedm mrtvých nic horšího než obyčejný rentgen zubu! Jakou cenu je ochotna zaplatit v boji o světové prvenství, který už ji jednou srazil na kolena? Znepokojivý pohled pod ruskou jadernou pokličku nabízí Petra Procházková.

Exekuce et etika. Z vymáhání dluhů je u nás byznys s mimořádně odpornou pachutí. Jakou roli v něm hrají velcí věřitelé, nejlukrativnější zákazníci exekutorů? Když rozdělují miliardy, záleží jim na tom, jak se s dlužníky zachází? Jan Moláček se na to zeptal největších bank, energetických společností a mobilních operátorů. A je z toho náramně výmluvné čtení o tom, jak se hlásá voda a hltá víno.

Až by z toho na jednoho padla tíseň – a jestli vámi neotřásly exekuce, možná to zvládne Euforie, slovy Šimona Šafránka spíš Sex, drogy a deprese. Nový seriálový majstrštyk z osvědčené dílny HBO láme dětství v dospělost, ale na Beverly Hills 902 10 zapomeňte. Euforie není černobílá: je plná uhrančivých barev, krásná i děsivá, nelítostně smutná. A řeže hluboko – mnohem hlouběji než její dnešní konkurenti z kina.

Pláč, pot a třpytky. Foto: HBO Europe

Což samozřejmě neznamená, že byste měli dát vale stříbrnému plátnu. Zejména když se na něm objeví Leonardo DiCaprio, Margot Robbie a Brad Pitt v režii Quentina Tarantina! Kromě toho, všichni tarantinofilové už od dávných dob Pulp Fiction vědí, že nejlepším učitelem je kazatelův syn – neboli že v Tarantinově hájemství prospívají nejen oči, ale taky uši dokořán. Když odhalíte tajemství soundtracku, užijete si Tenkrát v Hollywoodu dvojnásob, slibuje kolega z Denníku N Oliver Rehák.

Zabiják ve výtahu vypálil dvě rány; jedna prošla hrudníkem do ramene, druhá minula. Objednavatel vraždy se chtěl zbavit člověka, ze kterého ho „bolely oči“. Přidejte k tomu kilogramy zlata a heroinu a máte scénář jako z Tarantina – až na to, že tady už nejsme ve filmu, ale v české realitě. Do luxusního zlatnictví v karlovarském Grandhotelu Pupp ústí skutečný příběh o organizovaném zločinu z Kosova, jehož potomci dnes v našich nejslavnějších lázních ostře konkurují Rusům. Vystopoval ho Lukáš Nechvátal z Investigace.cz.

A nemenší drama slibuje i text nazvaný Pistole za úsvitu: jak vznikla moderní algebra. Jeho autor Petr Koubský je solidní zárukou, že vás po rozkliknutí nečeká žádná laciná senzace, ale další přesvědčivý důkaz, že matematika je všechno, jen ne nudná. A že vzorečky, co se memorujeme k maturitě, v sobě tají fascinující příběhy, které by dělaly čest i Karlu Hynku Máchovi.

Nicméně kdyby tu pistoli někdo namířil na mne a nakázal pod její pohrůžkou, abych vybrala jen jeden jediný text, který vám doporučit, rozhodla bych se pro vynikající komentář Jana Wirnitzera o odkazu rodu Mašínových. „Když příslušníci jednoho národa v rámci ozbrojeného konfliktu zabíjejí své spoluobčany, je z toho vždycky hlubší jizva, než když válčí proti cizím. (…) Připustit, že ‚naši‘ lidé sloužili zlu, je těžké. Přiznáváme tím, že bychom mu mohli sloužit i my sami.“

Studentka architektury Silvia Snopková ukazuje svůj projekt památníku, v nějž se má změnit statek rodu Mašínů v Lošanech. Finální podoba vychází z nápadů více studentů, Silvia Snopková vnesla do projektu návrh na moruši uvnitř obvodových zdí rodného domu. Foto: Jan Wirnitzer, Deník N

Ale ať nekončíme tak pekelně temně, máme pro vás i jednu svatbu a šťastnou nevěstu s úsměvem od ucha k uchu na nejnovější Tváři Ameriky. Holly Gillespie pochází z maličkého města v Jižní Karolíně, Deep South jako vyšitý. Vedla tam jediná hlavní silnice, ale po ní za Holly putoval časopis National Geographic a spolu s ním také vášeň pro antropologii a svět daleko za hranicemi „hlubokého jihu“. Vůbec první země, kam Holly vyrazila, byla Česká republika – a tolik se jí u nás líbilo, prozradila Janě Ciglerové, že se sem teď chystá na svatební cestu. Chce, aby její manžel poznal „nejkrásnější destinaci, kde strávit první dny manželství.“

Komerční sdělení: Jsou nové mobilní sítě 5G smrtelně nebezpečné? Používané elektromagnetické vlny známe v životě jako obyčejné světlo a toto záření se vyskytuje v přírodě i v přirozené formě. Jeho největším zdrojem je Slunce, uvádí specialista na elektromagnetické záření. (Zadavatel: Vodafone)

Zítra v tištěném Deníku N

  • Chaos v dodávkách léků. Problémů přibývá a v Česku chybí i nenahraditelné léky, které pomáhají smrtelně nemocným pacientům
  • Kdo povede Čapkův památník? Po krachu Alice Seidlové vyberou novou hlavu památníku zástupci kulturních institucí a muzeí
  • Rozhovor s Monikou Tódovou, slovenskou novinářkou, která zkoumá vazby slovenských politiků na vraždu Jána Kuciaka
  • Reportáž z býčích slavností, kde se dočtete, proč Španělé kvůli vášni pro divoké býky hazardují s životem
  • Tváře normalizace, tentokrát ztělesněné zahraničním zpravodajem Československé televize Oldřichem Vejvodou
  • Co bude, až nebude Slunce? Naše vyhlídky v Budoucnosti lidstva neboli nové knize proslulého fyzika Michia Kaku
  • A slyšeli jste už o niksen, nejnovějším návodu pro boj se stresem? Nizozemci radí: Nedělejte nic!

Severokorejské okénko

A co by vám asi poradili v Severní Koreji? Jen si nemyslete, být nejvyšším vůdcem je pořádný nápor na nervy! Ani diktátor nemá na růžích ustláno. Na druhou stranu je tu i osvědčená vzpruha: v KLDR prověřená metoda „vůdce na entou“.

Úderem dnešní osmé hodiny večerní vyhlásila severokorejská státní televize KCTV podle NK News ústavní změnu, jíž se Kim Čong-un stává svrchovanou hlavou parlamentu v čele strany, státu i ozbrojených sil. Tento „epochální krok“ je „ušlechtilým projevem pevné vůle lidu a jeho touhy dokonat revoluční úsilí čučche ku konečnému zbudování socialistické země“ a položí „věčné a dalekosáhlé základy setrvalé prosperity Kim Ir-senovy a Kim Čong-ilovy Koreje“.

Tak slunci vstříc! (Dokud nám ještě svítí.)

Severokorejský vůdce Kim Čong-un. Foto: KCNA via Reuters

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější